Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Porušil podmínku

Vyděrač rodičů Aničky (†9) nakonec zřejmě půjde do vězení

Zdroj: TV Nova

Jan Zita sliboval před dvěma lety za čtvrt milionu zoufalým rodičům pohřešované Aničky její vrácení. Jenže o Aničce nevěděl vůbec nic. Od soudu přesto dostal jen podmínku, teď možná půjde ale do vězení.

Nedodržuje totiž pravidla podmínky, soud proto na něj vydal příkaz k zatčení. Nějakou dobu ho hledala policie, teď se ale přihlásil sám.
 

Nezaměstnaný Jan Zita (25) měl vždy hluboko do kapsy. Když v říjnu 2010 se rozjelo obrovské pátrání po pohřešované Aničce Janatkové a rodiče slibovali vysokou odměnu tomu, kdo ji rodině vrátí, rozhodl se toho využít. "Dám vám tři a půl milionu, když jí do zítřejšího poledne pustíte na svobodu,“ říkal tehdy zoufalý otec Aničky Miloš Janatka.
 

Zita proto nezaváhal a chtěl po rodičích čtvrt milionu. O osudu Aničky ale nevěděl vůbec nic. Holčičku pak policisté našli až po šesti měsících mrtvou. "Lituju toho, bylo to zkratový,“ řekla jen hyena, která se snažila využít zoufalé situace rodičů, Jan Zita. "Zneužil tísně vydíraného, který se nacházel ve zvlášť tíživé situaci, neboť pohřešuje svoji nezletilou dceru Annu Janatkovou,“ vysvětlila státní zástupkyně Taťána Ulčová.
 

Soud byl přesto k Zitovi mírný, dostal jen dva a půl roku s pětiletou podmínkou. Jenže Zita nedodržoval pravidla, vyhýbal se dohledu probačního pracovníka a odmítal i převzít obsílku od soudu. Proto na něj soud vydal zatykač a policie po něm začala pátrat. Zita se nakonec na policii přihlásil sám.
 


"Muž se dostavil na obvodní policii v Plzni na Slovynech poté, co zjistil, že je v celostátním pátrání. Policisté poté muže převezli k příslušnému soudu, který na něj příkaz k zatčení vydal,“ uvedla mluvčí plzeňské policie Simona Čejková.
 

Zita přesto zůstává na svobodě, slíbil totiž, že se soudu už nebude vyhýbat. Přesto mu stále hrozí, že za mřížemi skončí na 2,5 roku.
 

hmr s přispěním Terezy Maixnerové tn.cz / TV Nova