Vyhrožoval, že otráví vodu sarinem. Hrozí mu až 12 let

Padesátiletý muž z Nepomuku vyhrožoval, že otráví vodu v plzeňské vodárně. Policie ho v úterý večer zadržela.

V pondělí ráno muž zavolal tísňovou linku 112 a vyhrožoval, že chce 5 milionů korun, jinak v plzeňské vodárně vypustí do vody jedovatý sarin.


“Slíbil, že se ještě ozve ohledně přadání peněz, ale pak se neozval. Policie proto ihned povolala hlídku, aby střežila vodárenské objekty a prováděly se i rozbory vody,“ informovala naše reportérka přímo z místa.
 

V úterý před osmou hodinou večerní policisté muže chytili v plzeňské čtvrti Radčice. “Sarin u sebe neměl. Neměl ho ani doma. Řekl, že zná jeho účinky a že si tu vodárnu vybral, aby vzbudil vážnou obavu,“ doplnila reportérka.
 

Padesátiletý muž z Nepomuku je v současné době v cele a čeká se na rozhodnutí o vazbě. Hrozí mu až 12leté vězení.
 

Co je to sarin?


Sarin je vysoce toxická kapalná látka používaná jako nervově paralytická chemická zbraň. Její výroba je zakázaná mezinárodní konvencí o nešíření chemických zbraní z roku 1993.
 

Jak působí


Sarin působí velice rychle na centrální nervovou soustavu. Podle intenzity zasažení nastane zúžení zornic (= mióza), pocit tlaku v očích, bolesti hlavy, dýchací obtíže, kašel, zvýšená sekrece hlenu, zvracení, pocit úzkosti a neklid.


Při větším zasažení dochází k záškubům a křečím jednotlivých částí těla. U člověka neléčeného podáním protijedu nastává smrt následkem obrny dýchacích svalů a zástavy činnosti srdce.

mar s přispěním Terezy Maixnerové TN.cz