past na řidiče kamionů

Vykradači kamionů mají novou taktiku: Řidiče uspí plynem

Organizované gangy, které na čerpacích stanicích nebo odpočívadlech okrádají řidiče kamionů, začaly používat novou fintu. Do kabiny jim vstříknou plyn, který řidiče uspí. A pak je o vše oberou.

Noc strávená v kabině kamionu, která ale může stát i více, než pětihvězdičkový hotel. Před tzv. uspávači řidičů se museli mít dříve „kamioňáci“ na pozoru jen na jihu Evropy, dnes se ale tato praktika začíná stále častěji objevovat i u nás.

 

„V Čechách se to stává úplně všude. Ať jste u Prahy, u Bohumína nebo u Olomouce,“ potvrzuje jeden z řidičů. „Souseda, když ještě jezdil, uspali a okradli o veškerou elektroniku. Říkal mi, že se z toho pak dva dny dostával. Bolela ho hlava a bylo mu nevolno,“ vypráví další.

 

Chytit zloděje je nemožné

 

Police přiznává, že chytit dobře organizované zloděje přímo při činu je téměř nemožné, natož jim prokázat, že do kabiny pustili řidiči uspávací plyn. „Ráno, když se řidič probudí a zjistí, že je okraden, otevře dveře svého kamionu a my na místě nemáme žádnou šanci stopy po této těkavé látce zadokumentovat,“ řekla policejní mluvčí Dana Čírtková.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Policie dopadla zloděje nafty z Vršovic. Vysával ji z kamionů

 

Podle policejních statistik má zkušenost s uspávacím plynem každý třetí okradený řidič. Řidiči kamionů si už proto začali na svá auta pořizovat speciální zámky nebo se snaží v kabině doslova zabarikádovat. Právě takový postup je ale paradoxně velmi nebezpečný. Uspávací plyn pak totiž nemá kudy uniknout.

 

Zlodějské gangy se specializují především na odstavná parkoviště u našich dálnic. Doslova zlatým dolem je pak pro ně 112. a 139. kilometr dálnice D1. Tam by měli být řidiči obzvášť ostražití.
 

anš tn.cz / TV Nova