Vykuk podvedl desítky lidí. Slíbenou brigádu v Itálii nezajistil

Už desítky lidí podvedl povedený podnikatel z Ostravy. Slíbil jim brigádu v Itálii, vybral peníze, práci ale nesehnal.

Ujeli tisíce kilometrů, zaplatili desetitisíce, vysněné brigády na jihu Itálie se ale nedočkali. Místo dobře placeného sběru ovoce jim zbyly jen oči pro pláč. Až na místě totiž zjistili, že jde o podvod. Přitom to vypadalo tak lákavě. Inzerát nabízel za sběr ovoce v Itálii pět i více euro za hodinu plus ubytování.

„Zprostředkovatel slíbil, že budeme mít zaplacené ubytování na pět měsíců a že budeme sbírat broskve za šest euro na hodinu,“ popisuje Petr Provazník ze Světlé nad Sázavou, který do Itálie vyrazil spolu se sestrou a dvěma kamarády autem. „Muž, který to zařizoval, slíbil, že si nás na sjednaném místě vyzvedne farmář a odveze nás do sadu,“ dodává.

Jenomže nakonec bylo všechno jinak. Když Provazníkovi dojeli na místo, bylo jim jasné, že se jedná o podvod. „Bylo tam už asi třicet lidí, kteří tam marně čekali několik hodin. Nikdo nepřijel. A tak jsme se sbalili a jeli jsme zase domů,“ dodává Provazník.

Místo práce jen prázdná peneženka

Měl štěstí, že byl v Itálii autem. Jiní se totiž nechali zlákat na nabídku dopravy autobusem za 180 euro za osobu. „Dovezli nás do Benátek a tam nás vyložili s tím, že se pokazil autobus a máme dojet vlakem. Stálo nás to dalších čtyřicet euro na osobu. A když jsme dojeli, zjistili jsme, že nás napálili. Bylo nám do breku,“ svěřil se jeden z dalších oklamaných klientů povedené agentury, který si nepřál zveřejnit své jméno. Na cestu domů si musel půjčit a cestoval několik dní vlakem a autobusem. „Bylo to nejšílenějších deset dnů mého života a stálo mě to skoro čtyřicet tisíc,“ dodává.

Podvedených klientů jsou desítky. A všichni teď chtějí své peníze zpět. Dokonce už na majitele agentury Radima Kačmáře chystají trestní oznámení. Jenomže ten se od podvodné brigády také distancuje. Za všechno prý může jeho společník, který měl práci v Itálii zařídit. „Já jsem jen prostředník, on tam má kontakt, zařizoval dopravu i práci. Byl i u toho, když jsme s klienty jednali,“ tvrdí Kačmář, jehož podpis ale figuruje na všech smlouvách. Jeho vypečený společník je navíc nezvěstný. Doma není a nebere ani telefon. „I já se cítím podvedený a budu na něj podávat trestní oznámení,“ dodává Kačmář s tím, že oklamaným lidem by rád peníze vrátil.

 

ČTĚTE TAKÉ

Reportáž o podvodné castingové agentuřeTi mu ale nevěří. „Když jsme tam byli, neustále volal a ujišťoval nás, že už je všechno zařízeno, že pro nás jedou, že to dobře dopadne. Většinu lidí psychicky naprosto zdeptal,“ vzpomíná další z účastníků nepovedené brigády Robert Zimný. Jeho i další oklamané prý poslední dny pořádně vyškolily – v podobné agentury prý proto ztratili veškerou důvěru.
 

Dušan Vrbecký