Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.10. 2014 15:44
Výjimečný trest

Za brutální vraždu matky dostal 25 let! Opilý ji zmlátil a udusil

Martin Csavoj
Zdroj: ČTK

Za vraždu matky dostal šestatřicetiletý Martin Csavoj od českobudějovického soudu výjimečný trest 25 let vězení. Pětapadesátiletou ženu zavraždil podle obžaloby letos v dubnu ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku zvlášť trýznivým a surovým způsobem, když ji nejprve opakovaně udeřil tupým předmětem a pak udusil.

Martin Csavoj dostal za brutální vraždu výjimečný trest 25 let. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný si nechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolá. Součástí trestu je i to, že po jeho skončení bude zkoumán stav obžalovaného a kvůli jeho závislosti na alkoholu může být následně umístěn do detenčínho zařízení. Muž už byl v minulosti odsouzen za pokus o vraždu strýce. Z prvního trestu byl podmínečně propuštěn loni v listopadu.

 

Obžalovaný byl v době dubnové tragédie silně opilý a sám uvedl, že si na několik dní z období, kdy se vražda stala, prakticky nepamatuje. "Alkohol je pro něj na prvním místě, pak lidově řečeno dlouho, dlouho nic a pak až vše ostatní," řekla předsedkyně soudního senátu Olga Smrčková.

 

Problémy se závislostí na alkoholu u něj diagnostikovali už při prvním trestném činu. V roce 2009 pobodal nožem svého strýce, za což dostal trest šest a půl roku. Během pobytu ve vězení absolvoval protialkoholní léčení, ale po podmínečném propuštění v něm už nepokračoval. "Není schopný sám abstinovat," uvedl dnes před soudem znalec z oboru psychiatrie Jan Tuček. U obžalovaného spatřuje rozvinutou závislost na alkoholu v konečném stadiu.

 

Tuček u něj vyloučil jakoukoliv duševní chorobu. Ve stavu střízlivosti prý obžalovaný ani není agresivní. Zároveň však dodal, že abstinovat dokáže pouze v chráněném prostředí, kde nebude mít přístup k alkoholu.

 

 

Z výpovědí vyplývá, že Csavoj zaútočil na svou matku kvůli déle trvajícím sporům. Ty patrně pramenily z toho, že mu nechtěla dávat peníze na alkohol. "Všichni věděli, že ji bil, ale ona nad ním pořád držela ochrannou ruku," uvedl v přípravném řízení bratr obžalovaného.

 

Znalci v oboru soudního lékařství uvedli, že žena umírala desítky minut nebo i hodiny. Po útoku obžalovaného utrpěla mimo jiné zlomeniny žeber, vnitřní zranění a pohmoždění srdce. Charakter některých zranění vypovídá tomu, že ležela na pevné podložce a muž po ní šlapal. Nakonec ji podle obžaloby uškrtil rukama. "Vedl útok s extrémně vysokou mírou brutality. Poškozená byla vystavena velkým bolestem a musel to být pro ni otřesný zážitek," řekl státní zástupce Petr Žižka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejstrašidelnější domy historie: Jaké masakry se v nich staly?

Hvězdu nespoutaného Djanga našli mrtvou. Smrt to nebyla hezká

TN.cz / ČTK / hmr