Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 5. 2014
dlužník a exekutor

Za brutální výhrůžky exekutorce dostal dlužník 2 roky podmíněně

Exekuce
Zdroj: tn.cz / isifa
Exekuce - ilustrační foto

I když exekutor nikdy nepatří doma mezi vítané hosty, vyhrožovat mu, se nemusí vyplatit. Teď už to ví i dlužník Jiří Bezděk - za vyhrožování exekutorce mu soud uložil dvouletou podmínku.

Krajský soud v Hradci Králové dnes potrestal dlužníka Jiřího Bezděka za vyhrožování exekutorce brutálním násilím a zmrzačením dvěma lety vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Ve zkušební době se Bezděk musí zdržet jakýchkoliv kontaktů s poškozenou a jejími rodinnými příslušníky.
 

Rozsudek není pravomocný, obžaloba i obžalovaný si pro odvolání ponechali lhůty. Bezděkovi za trestné činy vydírání a vyhrožování s cílem působit na úřední osobu hrozilo až 12 let vězení.
 

Třiačtyřicetiletý Bezděk, který v minulosti také přišel s myšlenkou takzvané exekuční domobrany, ve své výpovědi u soudu vinu odmítl. Tvrdil, že napsáním dopisů s výhrůžkami chtěl svůj případ zviditelnit, aby se s ním dostal až k Ústavnímu soudu, kde by dokázal údajnou protiústavnost exekučního řádu.
 

 

Bezděk podle spisu vyhrožoval ženě z Hradce Králové ve dvou dopisech doručených do její datové schránky exekutorky v červenci 2012 a v srpnu 2013. V druhém dopise dopise uvedl, že exekutorka přijde o jedno oko či ucho a že jí uřeže i další části těla. "Buď si jistá, že ten nůž bude akorát tupý, aby působil více bolesti," napsal. Také požadoval, aby žena ukončila exekuci, která je proti němu vedena od roku 2009, odblokovala jeho účet a převedla na něj 25 milionů korun. Dopisy poslal i prezidentovi a různým státním institucím.
 

Exekutorka u soudu vypověděla, že po obdržení výhružného dopisu měla obavu o svůj život, rodinu a lidi ze svého úřadu. "S takovým projevem násilí jsem se nesetkala," řekla. Exekuční řízení podle ní bylo standardní. "Nejsem si vědoma, že bych mu (Bezděkovi) nějak ublížila a postupovala v rozporu s exekučním řádem," řekla exekutorka u soudu.
 

Exekutorka po Bezděkovi vymáhala dluh za dodávky zboží do jeho obchodu s nářadím. Jistina dluhu činila 27.000 korun. Do března 2010 Bezděk postupně zaplatil z dluhu hotově 19.000 korun, z nichž věřitel dostal 11.000 korun, zbytek byly náklady exekuce. Když Bezděkovi exekutorka dva dny po poslední platbě zajistila podíl v bytovém družstvu, podle Bezděka v údajné hodnotě 1,5 milionu korun, splácet přestal. "Neměl jsme jiné východisko, jak na exekuční teror upozornit. Musel jsem zvolit formu, která bude šokující. Na někoho jsem musel poukázat," řekl Bezděk u soudu k dopisům.
 

Nyní je nezaměstnaný, žije ze sociálních dávek a prý čelí šesti exekucím. K soudu jej z Brna přivezla policejní eskorta. Podle Bezděka proto, že údajně nemá na jízdné na cestu do Hradce Králové.

tn.cz / ČTK / gar
Reklama