Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

video tragická rallye

Za smrt čtyř dívek na rallye v Lopeníku může řidič, tvrdí znalec

Za předloňskou tragédii při rallye v Lopeníku, při níž zemřely čtyři dívky, může řidič, řekl dnes u uherskohradišťského soudu znalec z oboru dopravy František Kropáč.

Kdyby řidič nedupl na brzdu, nic by se nestalo, jel by dále po silnici, mínil Kropáč. Řidič obviněn nebyl, jel závod na uzavřené trati. U soudu se ale zpovídá traťový komisař Petr Plášek, který podle obžaloby nevykázal dívky z míst poblíž trati.

 

Vůz Mitsubishi Lancer řídil advokát Michael Bartončík. Auto podle Kropáče zanechalo na horizontu několik desítek metrů před místem střetu brzdné stopy. Podle znalce řidič brzdil kvůli tomu, že se na horizontu nacházela prohlubeň. Místem Bartončík projel rychlostí přes 150 kilometrů v hodině, některá auta tudy jela i rychleji. "Mezní rychlost byla 200 kilometrů za hodinu. Nebylo nutné, aby řidič při průjezdu prohlubní reagoval intenzivním brzděním," uvedl znalec.

 

 

Dodal, že automobil začal být po dupnutí na brzdu směrově nestabilní a dostával se do smyku. Vyjel mimo vozovku a po nárazu do kanálové vpusti se podle znalce stal neovladatelným. Následně smetl před domem dívky a skončil v betonovém základu plotu. Bartončík den po nehodě uvedl, že při průjezdu úsekem preventivně brzdil. U soudu v únoru odmítl, že by chyboval. Upozornil stejně jako krátce po neštěstí na vliv větru i na možnou technickou závadu.

 

Kropáč dnes technickou závadu na autě vyloučil. Vítr měl podle znalce na nehodu vliv, ale nikoli dominantní. "Bylo poměrně větrno, vítr foukal zprava ve směru jízdy řidiče vozidla. Boční poryv větru se ale až tak na vzniku směrové nestability vozidla nepodílel. Navíc kdyby řidič na vítr reagoval natáčením volantu, vozidlo by vlevo nevyjelo," mínil Kropáč.

 

Třiadvacetiletý Plášek čelí obžalobě z usmrcení z nedbalosti a těžké újmy na zdraví z nedbalosti. Mladík, jemuž hrozí až šest let vězení, vinu odmítá. Hlavní líčení bude pokračovat 1. a 8. prosince. Podle předsedy senátu Jiřího Přibyla se budou přehrávat videozáznamy z kamer na závodních vozech, na druhém hlavním líčení by mohl být vynesen rozsudek.

 

 

Tragédie, při které zahynuly dívky ve věku 7, 18, 18 a 20 let, se stala 10. listopadu 2012. Podle policie pořadatel nepochybil. Podle hlavního pořadatele by se tragédie nestala, kdyby Plášek dívky za zakázaného prostoru vykázal či zavolal vedoucímu rychlostní zkoušky, aby závod přerušil. Plášek poukázal na nedostatečné školení i na to, že na místě údajně nebylo značení. To tvrdili i příbuzní obětí. Pořadatelé ale uvedli, že lokalita označená byla.

 

Podle starosty Lopeníku Antonína Dulínka nebyli dobrovolníci z Lopeníku a okolí dostatečně kvalifikovaní na to, aby závod zvládli. Pořadatelé mu prý slíbili, že na trati budou lidé, kteří mají zkušenosti ze zlínské Barum Rally. Podle starosty nebylo okolí trati dostatečně označené a lidé nevěděli, kde se mají pohybovat. To řekli i někteří další svědci.

ČTK TN.cz