Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.10. 2009 18:28

Za smrt osmi lidí při nehodě vlaku ve Studénce další obvinění

Zdroj: TN.cz

Policie v souvislosti s nehodou vlaku ve Studénce, která si loni v srpnu vyžádala osm lidských životů, vznesla další obvinění.

Za nehodu vlaku ve Studénce, kde loni v srpnu po pádu mostu na koleje zahynulo osm lidí, viní policie další lidi.


Zatím stíhala jen dva inženýry společnosti Bögl a Krýsl. Nyní přibylo až dalších osm obviněných z různých firem a institucí. Informace o prvních obviněných a znalecké posudky k neštěstí si přečtěte tady.


Tři z nově obviněných pracují v ODS - Dopravní stavby Ostrava, která měla odpovědnost za staveniště. Stejný počet pak ve firmě Bögl & Krýsl. Jeden z nich je ředitel a zbylí dva dělníci.


Dalším obviněným je zaměstnanec Správy silnic Moravskoslezského kraje. Zřizovatelem této firmy je investor celé stavby Moravskoslezský kraj.


Posledním stíhaným je osoba samostatně výdělečně činná, která pracovala pro firmu Bögl & Krýsl.


Policie zatím další podrobnosti uvádět nechce. "Další informace budou zveřejněny na středeční tiskové konferenci Policie ČR a státního zastupitelství. Ta bude svolána poté, co se obvinění seznámí s příslušným rozhodnutím," vysvětlila mluvčí vyšetřovacího týmu Comenius Miroslava Michálková Šálková.


Vlak EuroCity Komenius, směřoval z Krakova do Prahy. Ze 123 cestujících jich převážná většina jela na koncert skupiny Iron Maiden. Do Prahy ale vlak nedojel, protože na koleje, po kterých projížděl, se u Studénky na Novojičínsku zřítil silniční most.
 

Následkem nárazu zemřely na místě dvě Češky, dvě Polky, dva Češi a jeden Ukrajinec. Později zemřela v nemocnici mladá studentka z Polska.  Dalších 70 lidí se muselo potýkat s následky zranění. Škoda se vyšplhala na 136 milionů korun.


Podívejte se , jak na havárii vzpomíná jedna z účastnic


Společnosti Bögl & Krýsl měla na starost zasouvání mostní konstrukce zpět na původní místo. Při manipulaci s mostem ale zřejmě firma pochybila a most se dělníkům vymknul kontrole. Podle kriminalistů oba dříve obvinění inženýři věděli o narušené statice mostu, ale nepřijali dostatečná opatření.

 

tn.cz / ČTK