Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

tragédie na školním výletě

Za smrt učitele při nezvládnutém zorbingu padly tresty. Jen podmíněné

Zdroj: TV Nova

Za smrt sedmačtyřicetiletého učitele při zorbingu na Třinecku dnes Okresní soud ve Frýdku-Místku udělil dvěma provozovatelům atrakce roční tresty s podmíněným odkladem na dva roky. Neštěstí se stalo v červnu 2009 na školním výletu. Učitel při adrenalinové atrakci zahynul, jeho patnáctiletý žák utrpěl vážná zranění.

Za neštěstí stáli před soudem dva majitelé firmy Lundi Adventures, která zorbing provozovala. Kromě podmíněných trestů soud dvojici podnikatelů i na tři roky zakázal provozovat jakékoliv atrakce. Rozsudek ale není pravomocný. Státní zástupce, který v závěrečné řeči požadoval delší zkušební dobu, se ještě v soudní síni odvolal. Odvolal se i zmocněnec poškozených. Obžalovaní se vzdali práva na odvolání. Proto se bude případem znovu zabývat Krajský soud v Ostravě.
 

Atrakce zorbing, sjezd z kopce dolů uvnitř umělohmotné koule, měla být vrcholem třídenního výletu deváté třídy v třinecké části Košařisko u rekreační chaty Kyčera. Kouli, do které se nechal připoutat patnáctiletý žák a jeho třídní učitel, měla po 20 metrech kutálení zastavit mezi stromy natažená vyřazená síť z fotbalové branky. Ta se ale protrhla a koule pokračovala dál po svahu. Ve velké rychlosti pak narazila po dalších 200 metrech do stromu. Učitel zemřel, žák utrpěl těžká zranění.

 

Majitelé firmy Jaroslav Šlehofer a Roman Amorek byli obžalováni z ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti. Hrozil jim maximálně dvouletý pobyt ve vězení. Podle obžaloby zástupce nezajistili bezpečný provoz atrakce a ani její zkušební provoz. Podle soudce ale neporušili důležité povinnosti, a proto uložil podmíněné tresty. Ty padly už jednou, na konci loňského roku. Státní zástupce se ale tehdy odvolal a ostravský krajský soud nařídil doplnění důkazů.
 

Okresní soud se případem začal znovu zabývat dnes ráno. Kromě listinných důkazů byl předvolán jako svědek společník obžalovaných mužů. Ten před soudem vypověděl, že zorbing na svahu osobně vyzkoušeli a teprve potom přizvali třídu. V době, kdy se ze svahu koule kutálela s učitelem, byl třetí jednatel společnosti už na cestě do Prahy. "Na závěrech soudu se ani po doplnění dokazování nic nemění," řekl dnes soudce během zdůvodnění rozsudku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vřískot v kouli, to je zorbing
Nezraňte se při sportu zbytečně. Na co dávat pozor
Trainsurfing: adrenalin, při kterém jde o život

tn.cz / ČTK / gar