Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zdeněk Svěrák vyhrál spor o píseň Dělání. Bauhaus musí platit

Zdeněk Svěrák
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek
Zdeněk Svěrák vyhrál spor se společností Bauhaus - ilustrační foto.

Zdeněk Svěrák vysoudil na firmě Bauhaus omluvu a 200 tisíc korun.

Herec a scenárista Zdeněk Svěrák v pondělí vysoudil u brněnského krajského soudu na firmě Bauhaus omluvu a odškodné 200 tisíc korun za to, že v roce 2004 použila v reklamě bez jeho svolení část textu písně Dej cihlu k cihle (Dělání) z pohádky Princové jsou na draka. Firma tak porušila Svěrákova autorská práva, uvedl k verdiktu soudce Miloš Holeček.

 

Kromě vyplacení odškodného Svěrákovi je Bauhaus povinen zveřejnit omluvu v některém z celostátních deníků, a to o velikosti jedné osminy strany. Společnost se proti pondělnímu rozsudku může odvolat k olomouckému vrchnímu soudu.

 

Společnost prodávající výrobky pro kutily, stavebniny a zahradní techniku použila část textu písně k podpoře prodeje míchačky. Na 211 reklamních plochách firmy se v září roku 2004 objevil slogan "upeč...třeba zeď...".

 

Svěrák se tehdy proti postupu Bauhausu ohradil a podal žalobu s tím, že firma bez jeho svolení neoprávněně změnila a užila část verše z jeho textu.

 

Písnička pochází z pohádky Princové jsou na draka z roku 1980. V písni se objevuje Svěrákův verš "upeč třeba chleba, postav třeba zeď". Píseň v pohádce zpívá Jan Čenský a Ivana Andrlová. Podívejte se na video s písní z pohádky Princové jsou na draka:

 

tn.cz / ČTK