Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.5. 2010 14:47

Ze žárlivosti pobodal soka. Odpyká si osm let za mřížemi

Krajský soud v Hradci Králové uložil v úterý Ladislavu Peštovi osmiletý nepodmíněný trest za pokus o vraždu soka v lásce.

Muže podle obžaloby loni v Pardubicích pobodal zavíracím nožem. Pešta by měl také zaplatit zdravotní pojišťovně škodu 157 tisíc korun.

Pešta by si měl trest odpykat ve věznici s ostrahou. Rozsudek není pravomocný, obě procesní strany si ponechaly zákonnou lhůtu na podání odvolání.

"Nezříkám se odpovědnosti za vinu, ale nejsem vrah, nechtěl jsem zabít," uvedl devětačtyřicetiletý Pešta mimo jiné ve své závěrečné řeči. Jeho obhájce již předtím uvedl, že obžalovaný nešel do bytu s úmyslem usmrtit poškozeného, nýbrž si s ním vyjasnit celou situaci a vše konečně v klidu vyřešit. "Pešta není osobou, které by byla vlastní agresivita, lze zcela vyloučit přímý úmysl," uvedl Peštův obhájce a navrhl jednání obžalovaného překvalifikovat podle novely trestního zákoníku na pokus o zabití s trestní sazbou tři až deset let s tím, že požádal soud o uložení trestu kolem poloviny rozmezí.

Byl opilý, dříve opakovaně kradl

Státní zástupkyně Lenka Faltusová naopak navrhla uznat Peštu, kterého soudy v minulosti dvaadvacetkrát potrestaly za drobné krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí celkem 15 lety vězení, vinným z trestného činu vraždy ve stadiu pokusu a uložit mu trest při samé spodní hranici zákonné trestní sazby 10 až 15 let. "Obžalovaný doznává, že po napadení poškozeným na tohoto útočil nožem. Pro použití kvalifikace zabití nejsou splněny podmínky," uvedla Faltusová.

Obžalovaný podle spisu na chodbě u dveří bytu pod vlivem alkoholu, v žárlivém afektu, v úmyslu usmrtit zaútočil na poškozeného, a zavíracím nožem s délkou čepele 6,5 centimetru jej opakovaně bodl do krku, hrudníku a břicha.

Poškozený, který jej předtím napadl ranou pěstí a pokračoval v útoku, kdy jej povalil na zem, utrpěl vlivem poškození krční tepny ztrátu zhruba dvou litrů krve, dechovou nedostatečnost a další bodnořezná poranění břicha a pravé horní končetiny.
"V důsledku těchto poranění byl poškozený bezprostředně ohrožen na životě, když k jeho smrti nedošlo jen díky rychlému specializovanému lékařskému zákroku na chirurgickém oddělení krajské nemocnice," stojí v obžalobě.

TN.cz