časovaná bomba

Zemědělci na Opavsku našli na poli leteckou pumu. Mohla vybuchnout!

dělníci vykopali bombu z války - ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Bomba z války (ilustrační foto)

Při polních pracích zemědělci natrefili na nevybuchlou leteckou pumu z druhé světové války. Přestože tam ležela odjištěná více než půl století, stále představovala velké nebezpečí.

Zemědělci nález na poli u obce Chuchelná okamžitě ohlásili policii, která na místo přivolala pyrotechnickou službu. Celou oblast uzavřeli v okruhu několika stovek metrů.

 

Šlo o nevybuchlou trhavou leteckou pumu typu FAB 50 sovětské výroby, pocházející z druhé světové války. Vážila 50 kilogramů a obsahovala 25 kilogramů trinitrotoluenu (TNT). Za války se používal tento typ pum obvykle proti nezpevněným zejména statickým cílům, jako například továrnám, mostům a dalším neopevněným cílům.


"Trhavé pumy ničí cíle zejména explozí vyvolanou tlakovou vlnou. Rozlet střepin je až kolem 800 metrů, dokázala by zničit rodinný dům. Na sídlišti by mohla vytlouci okna a střepiny by v širokém okruhu mohly zranit mnoho lidí. Záleží na okolnostech a místě, kde vybuchne," upřesnil Petr Hulva z Pyrotechnické služby Policie ČR.

 

 

Vyklidili oblast a lidé se neměli zdržovat u oken


Jak dodal, puma byla přes své stáří stále velmi nebezpečná, jelikož byla odjištěna a iniciační mechanismus i trhavinu chrání velmi silný ocelový plášť. Tím hrozí nebezpečí zejména při neodborné manipulaci.


Policisté vyklidili prostor v okruhu několika stovek metrů až k obydlené oblasti a hlídali příjezdové cesty. Obyvatele nejbližších domů poučili, aby se nezdržovali venku a v blízkosti oken. Pyrotechnici na místě pumu zneškodnili a následně odvezli ke zničení.

 

 

Už dvanáctá puma


Letecké pumy se v místech, kde probíhaly Ostravsko – opavské válečné operace, nacházejí poměrně často. Pyrotechnici v této oblasti jen letos zaznamenali 12 nálezů leteckých pum v této oblasti.


"Pro všechny nálezy munice nebo předmětů připomínajících munici platí základní pravidlo – podezřelých předmětů se nedotýkat, ihned přivolat policii a podle možností a situace zajistit, aby se k nim nikdo nepřibližoval, do příjezdu policie, která učiní další opatření. Při nedodržení tohoto pravidla by mohlo dojít k ohrožení života a zdraví lidí," dodal pyrotechnik.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / mediafax / anš