Žháři z Vítkova: 22 a 20 let za katrem! Trest překvapil i otce Natálky!

David Vaculík, Jaromír Lukeš a Ivo Műller dostali za žhářský útok ve Vítkově úhrnný a výjimečný trest 22 let vězení, Václav Cojocaru výjimečný trest 20 let, všichni za pokus vraždy a poškození cizí věci.

Rozhodl o tom ve středu Krajský soud v Ostravě.

"Jejich konání bezprostředně směřovalo k tomu, aby jiného člověka usmrtili. Dopustili se toho navíc trýznivým způsobem a to na osobě mladší 15 let a jiném etniku," uvedl předseda soudního senátu Miloslav Studnička ve zdůvodnění rozsudku.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ Z TELEVIZNÍCH NOVIN:

 

ČTĚTE TAKÉ:
HRŮZA ve Vítkově: krutá oslava Hitlerových narozenin!

 

Televizní přímý přenos sledoval doma s dcerou Natálkou i otec Pavel Kudrik. "Výší trestu pro žháře jsem překvapený, ale souhlasím s výrokem soudu," řekl s tím, že Natálce neonacisté zničili celý život. Sama Natálka ještě neměla z přelíčení rozum, radši si hrála.

 

Podívejte se, jak v říjnu zazněly závěrečné řeči při soudu se žháři

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

SLEDUJEME: Tresty 22 a 20 let! Žháři se odvolali
 

"K usmrcení osob nedošlo jen shodou okolností, které nemají souvislost s útokem obžalovaných," uvedl soudce. "Jednalo se brutální a za poslední desetiletí neobvyklý útok," dodal.

Všichni čtyři byli odsouzeni k pobytu ve vězení se zvýšenou ostrahou. Soudce navíc vyjmenoval částky odškodnění poškozeným.

Jen Natálii narhují zmocněnci částku přes devět milionů korun. "Natálie Kudriková utrpěla na některých místech těla popáleniny až čtvrtého stupně. Podrobila se čtrnácti operacím, amputaci tří prstů, má poruchy chůze a nemá obnovenou úchopovou schopnost pravé ruky. Jeví také znaky retardace," řekl soudce.

Rozsudek je jiný, než požadavek státní zástupkyně Brigity Bilíkové. Ta navrhovala pro Davida Vaculíka a Jaromíra Lukeše výjimečný trest v horní polovině sazby, pro Václava Cojocaru v dolní polovině trestní sazby a pro Ivo Müllera běžný trest v horní polovině trestní sazby.

Verdikt se vůbec nelíbí právním zástupcům odsouzených. Jako oprávněné by viděli pro klienty tresty pod deset let vězení. Budou se snažit rozsudek snížit. Žháři podali prostřednictvím advokátů odvolání.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

ora, ves tn.cz / Mediafax