Krádeže před Vánoci

Zloději jmelí se nezastaví před ničím, dokonce napadli hajného

V českých lesích se už tradičně v tomto období opět „přemnožili“ zloději jmelí a vánočních stromků. Lesníci ve spolupráci se strážníky proto posilují své hlídky. Na Chrudimsku dokonce gang zlodějů napadl při krádeži hajného.

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Jenže teď je to v našich lesích skutečně na pováženou. Své o tom ví jeden z chrudimských myslivců. Přímo při činu tam dvakrát po sobě načapal zloděje jmelí.
 

Při prvním setkání mu muži vyhrožovali újmou na zdraví. Ve druhém případě dokonce zloději nabrali hajného na kapotu automobilu a vezli ho na ní asi 50 metrů. Pak naštěstí zapadli do bahna.
 

"My spolupracujeme s policií. Snažíme se mít zesílené hlídky i soboty neděle,“ řekl TV Nova ředitel chrudimských lesů Zdeněk Odvárka.
 

Zatímco stromky lesníci chrání speciálním nátěrem, který v teple domova silně zapáchá, na jmelí, rostoucí v korunách stromů, jsou krátcí. Pro velmi dobře vybavené zloděje však není mnohdy ani dvacetimetrová výška překážkou. Strom však nenávratně poškodí tak, že i kůrovec je vedle nich břídil.
 


"Používají stupačky, poškozují kůru stromu, kde může docházet k infekci stromu houbovými chorobami, následnému poškození a odumírání,“ sdělil Aleš Rusek z lesní správy.
 

Jmelí, je možné trhat jen se souhlasem majitele lesa. Jinak hrozí zlodějům ve správním řízení pokuta až 15 tisíc, v krajním případě i dvouleté vězení. Totéž samozřejmě platí i pro krádeže stromků.
 

Ty legální se začnou Prodávat už za dva týdny a cena by měla být zhruba stejná, jako loni.
 

fim / s přispěním Jakuba Bystrzyckého TN.cz