Zloději ukradli ze starého dolu stokilové kolejnice

Více než půl kilometru kolejnic ukradli zloději z cínového dolu ze 16. století na Sokolovsku. Je možné, že osmdesát težkých kolejnic vynosil sám jeden jediný zloděj.

Celá krádež mohla zloději trvat dny nebo možná i týdny. Z dolu zmizelo přes 80 šestimetrových kolejí. Přitom jedna jediná váží kolem 120 kilogramů. Tak se v tamní štole naposledy nadřeli horníci v 16. století, když tam kutali cínovou rudu. Správcům dolu Jeroným na Sokolovsku to ale stále vrtá hlavou. Nevěří tomu, že zloděj pracoval sám.

 

"Měli tady nějakej vozejček. Na vozejčku si to převáželi. Měli na to nářadí a odšroubovali si ty koleje,“ říká ředitel muzea Michael Rund. Správce dolu je dokonce přesvědčený, že šlo o bandu zlodějů, která pak koleje odvezla náklaďákem. Dohromady to bylo přes devět tun materiálu. A obává se dalšího drancování.

 

Důl totiž není možné dostatečně zabezpečit. Kvůli netopýrům, kteří tady každoročně přezimují, tam muzeum nemůže dát ani čidla na pohyb. Ta by totiž prakticky pořád hlásila alarm.

 

[IMAGEBOX_951569]Nabídl bezdomovci 100 tisíc, když zabije jeho ženu
[IMAGEBOX_951569]

 

Zloději si troufli hluboko do šachty. Rozebírat koleje začali ve třísetmetrové hloubce. Zatímco pachatelé krádeže si ve sběrně přišli řádově na desítky tisíc korun, oprava půjde do statisíců.

 

"Já bych osobně navrhoval, kdyby prostě ty lidi, který z toho budou usvědčeni, by nám to tady přišly namontovat nazpátky. To by byl pro ně největší trest,“ říká ředitel sokolovského muzea Michael Rund.

 

"V případu odcizených kolejnic máme podezřelého jednoho pachatele. Nadále na případu pracujeme,“ říká mluvčí sokolovské policie Kateřina Böhmová. Ani kriminalistům se nechce věřit tomu, že to zvládl zloděj sám. Své komplice podle všeho kryje.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

s přispěním Františka Nyklase tn.cz / hru