kauza Jonák

ZPOVĚD VRAHA NA ÚTĚKU: Lituji toho!

Martin Zajíc, odsouzený v případu vraždy manželky majitele pražského Discolandu Silvia Ivana Jonáka, se po devatenácti letech rozhodl promluvit před kamerou. Popsal také to, jak se mu dařilo po světě utíkat před trestem. Po odsouzení totiž patřil mezi celosvětově nejhledanější Čechy.

Jeho exkluzivní zpověď pro televizi Nova je tak unikátním svědectvím, jak takový útěk člověka odsouzeného za podíl na vraždě vypadá. Dnes jednačtyřicetiletý Martin Zajíc se podle rozsudku podílel na přípravě vraždy Ludviky Jonákové v dubnu 1994. Sám nevraždil. Z podílu na přípravě zločinu ale byl usvědčen. A měl si odsedět dvanáct let. Tehdy se rozhodl, že zmizí. Stal se jedním z nejhledanějších Čechů v databázi interpolu.
 


"Odlétnul jsem do Sýrie. Pak se to zvrtlo, odlítnul jsem do Turecka, tam jsem chvíli žil," řekl odsouzený Martin Zajíc. Postupně se skrýval v pěti státech. Ze Sýrie zamířil do Turecka, pak na Krétu, do Řecka, až skončil v Bulharsku. Žádný z místních jazyků neuměl. Ze slovníku si vždy vypsal nejdůležitější slova a s nimi se pak zkoušel domluvit. Živil se čímkoliv, co mu kdo nabídl.
 


"Hlídal jsem bulharského podnikatele, tak po různu. Prodával jsem třeba ponožky ve stánku, různě jsem se takhle živil," vypráví Zajíc.
 

Stále byl v kontaktu s několika přáteli v České republice. A díky tomu ho zřejmě policie nakonec našla. Bydlel v turisticky atraktivním městečku Pomorie na bulharském pobřeží. Speciální zásahová jednotka ho našla v pronajatém bytě. Než se vzpamatoval, byl spoutaný. Skončil v sofijském vězení, kde čekal na převoz do České republiky.
 

Nakonec si strávil ve vězení deset let.Před kamerou se teď rozhodl vystoupit proto, aby lidé věděli, že všeho lituje. To, na čem se podílel, ho už nikdy nepřestane trápit.
 

Hanuš Hanslík TN.cz