Příprava vozu na zimu

10 věcí, bez kterých se při zimním provozu auta neobejdete. Není to jen o výměně pneumatik

Zima - Zapadlá auta - 4
Zdroj: Mediafax

Je tu konec října, a jak naznačuje počasí posledních dní, o slovo se neodbytně hlásí zima. Čekají nás první plískanice, sníh a mráz. Je nejvyšší čas připravit vůz na zimní provoz.

„Zima je nejnáročnějším obdobím jak pro řidiče, tak pro jeho vůz. Podcenit přípravu se rozhodně nevyplatí. Samotná příprava s nezbytnými kontrolami vyjde průměrného řidiče na nějakých tisíc korun. S ohledem na komplikace, které může zima způsobit, to myslím není nijak vysoká cena,“ tvrdí Tomáš Svoboda z Auto ESA.
 

Co byste měli před zimní sezonou u auta zkontrolovat?
 

1. Obujte zimní pneumatiky
 

Základem každé zimní přípravy, kterou stále řada řidičů nechává doslova na poslední chvíli, je výměna pneumatik. Odborníci radí přezout na zimní pláště už když průměrné denní teploty klesnou k sedmi stupňům Celsia. Není tedy důvod čekat.


Zimní pneumatiku poznáte podle označení M+S nebo symbolu sněhové vločky na boku. Má více zářezů a v každém špalíku vymezeném drážkami jsou jemnější vlkovité zářezy, které odvádějí vodu. Pokud si nejste jisti, nechte si při výběru poradit od odborníků. V každém specializovaném autoservisu vám zimní pneumatiky před montáží zkontrolují a vyváží, případně doporučí jejich výměnu.
 

 

„Správné zimní obutí je nesmírně důležité. Řada řidičů přitom výběr pneumatik stále podceňuje. Pokud se pohybujete ve vyšších polohách a jezdíte často na sněhu, pak se vám rozhodně vyplatí sledovat pravidelné testy,“ říká Tomáš Svoboda z Auto ESA a dodává: „Zimní příprava ale zdaleka není jen o výměně pneumatik. Je třeba si uvědomit, že zima je pro každý vůz tím nejhorším obdobím, kdy trpí prakticky všechny jeho součásti.“
 

2. Dolijte směs do odstřikovačů
 

K nezbytnostem patří také dolití nemrznoucí směsi do ostřikovačů. Pozor, je ale nutné také prostříknout všechny hadičky, aby původní směs nezamrzala.
Zatímco bez nemrznoucí směsi v odstřikovačích se můžete obejít, na delších a náročnějších cestách se rozhodně vyplatí mít v nádrži dostatek pohonných hmot. Když náhodou uvíznete v nějaké vánici nebo v koloně, budete si moct zatopit a strávit i několik hodin v teple.
 

3. Zkontrolujte autobaterii
 

K dalším nezbytnostem pravidelné zimní údržby patří kontrola autobaterie. Raději si ji nechte zkontrolovat s dostatečným předstihem. Když vás baterie začne zlobit v prvních mrazech, bude pozdě. Pokud je autobaterie starší než pět let a objevují se časté problémy se startováním, vyměňte ji. Když už autobaterii budete mít venku z vozu, rozhodně neškodí zkontrolovat a vyčistit kontakty.
 

4. Prohlídněte chladicí kapalinu
 

Nezapomeňte na kontrolu chladící kapaliny. Bod mrznutí chladicí kapaliny by se měl kontrolovat každý rok, bez ohledu na množství ujetých kilometrů. Chladicí kapalina by měla vydržet nejméně -25 stupňů Celsia.
 

5. Ošetřete si stěrače
 

Příchod zimy je také dobrým důvodem pro kontrolu stěračů. Jestli vám rozmazávají nečistotu po skle, vyměňte je. V zimě budou ve stálé permanenci a vy budete potřebovat dobrý výhled.

Nikdy nezapínejte ještě přimrzlé stěrače – zadřete motorek, nebo v lepším případě utrhnete gumičku. Buď opatrně uvolněte jejich konce a podeberte je škrabkou na led, nebo je uvolněte až po chvilce jízdy. Námrazu z vyproštěných stěračů nikdy nestírejte, protože led poničí gumu a budete kupovat nové.
 

6. Naolejujte těsnění
 

Nutné je i ošetření všech gumových částí vozu. Těsnění, kterých je na voze víc než dost, je dobré ošetřit silikonovým olejem. Dlouhodobou ochranu poskytují přípravky na bázi glycerinu. Nebudou vám pak zamrzat dveře.
 

7. Mějte zimní „vychytávky“
 

Základní výbava každého vozu by se v zimě měla rozšířit o další důležité položky. Vedle nezbytné lékárničky a sněhových řetězů (můžete použít modernější textilní návleky, které se lépe nasazují) by neměl chybět smetáček, hadřík na zamlžená skla, škrabka, baterka, deka a rozmrazovač zámků. Z kufru také vyndejte reflexní vestu – oceníte ji v koloně za špatné viditelnosti.
 

8. Vozte startovací kabely
 

Majitelé starších dieselů by neměli zapomenout na startovací kabely. Když je nebudete potřebovat sami, můžete pomoci jiným.

9. Kupte si rozmrazovače zámků

Rozmrazovače zámků si raději kupte hned dva – snížíte tak riziko, že ráno přijdete k autu a zjistíte, že rozmrazovač zůstal uvnitř. Pokud zámek nechce povolit, zahřejte klíč v dlani.


"Rozhodně nelijte přímo do zámku horkou vodu, která by pak uvnitř zmrzla, ani nenahřívejte klíč nad zapalovačem. Plamen by mohl poškodit elektroniku imobilizéru nebo samotný klíč,“ varuje Svoboda. Pohodlnější řidiči si mohou koupit i rozmrazovače skel, který jim pomůže odstranit nepříjemnou ranní námrazu.


A jak se zbavit vnitřního zamlžení skel? Pokud parkujete venku, úplně se ho zřejmě nezbavíte. Hodně ale napomůže recept našich babiček – stačí sklo zevnitř pečlivě omýt octovým roztokem a zamlžení bude i v těch největších mrazech o poznání snesitelnější. Zbytek vlhkosti vysuší klimatizace nebo po zahřátí motoru topení.
 

10. Neparkujte s ruční brzdou
 

Mějte stále na paměti, že se v zimě ke svému autu musíte chovat s daleko větší opatrností než v létě. Při velkých mrazech se například vůbec nevyplatí zatahovat ruční brzdu, protože vám může přimrznout. Mnohem jistější je parkovat se zařazenou jedničkou nebo zpátečkou a kola natočit k obrubníku, hromadě sněhu, nebo k jiné překážce.

 

Chcete vědět o provozu automobilů v zimním období více? Ptejte se Tomáše Svobody, ředitele rozvoje Autocentrum ESA. Už v pondělí chat na TN.cz od 20.30 hodin!

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz