Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

29. květen: jaký byl a jaký bude

Je pátek 29. května, svátek slaví všichni Maxové. Narozeniny má režisérka dětských filmů Věra Plívová-Šimková. V Česku proběhne první Noc kostelů.

Svátek dnes oslaví všichni Maxmiliánové, Maxové a Maximové. Jméno Maxim znamená "největší, velkého vzrůstu", jméno Maxmilián údajně vzniklo uměle, když je pro svého syna nechal vytvořit německý císař Friedrich III. Chtěl totiž, aby jeho syn měl vzory ve slavných Římanech Fabiu Maximovi a Scipiu Aemilianovi.


Před revolucí bylo toto jméno výjimečné, dnes už tak vzácné není. Na to, než se jeho nositelé proslaví, si ale ještě budeme muset počkat. Asi nejslavnějším českým nositelem tohoto jména je malíř Max Švabinský.


Narozeniny dnes slaví režisérka a scénáristka Věra Plívová-Šimková, která natočila například slavné filmy Páni kluci nebo Krakonoš a lyžníci. Je jí 75 let. Režisér Bohdan Sláma oslaví 42. narozeniny.


Otec slavné střelkyně Kateřiny Emmons Jan Kůrka dnes najde na dortu 66 svíček.


Ze zahraničních celebrit budou slavit herečka Anette Beningová (51 let), heret Rupert Everest (50 let), frontman Oasis Noel Gallagher (42 let) nebo bývalá "spajska" Mel B (34 let).


Přesně před 123 lety se v novinách objevila první reklama na nápoj, který vymyslel chemik John Pemberton – na Coca-Colu. Reklamu tehdy viděli čtenáři listu Atlanta Journal.


Před 67 lety vznikla v Los Angeles první nahrávka nejprodávanějšího vánočního songu všech dob – písně White Christmas. Původní verzi nahrál Bing Crosby.


Uplyne také 56 let chvíle, kdy poprvé "padl" vrchol nejvyšší hory světa, Mount Everestu. Vystoupali na něj, jak známo, Sir Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norgay.


Jaký bude


Do Česka přijede David Cameron, šéf britských konzervativců. Pozvala ho ODS aby ji podpořil před volbami do Evropského parlamentu.


K Mezinárodní vesmírné stanici přiveze ruská loď Sojuz další tři astronauty. ISS bude mít celkem šest obyvatel, což jim umožní provádět i složitější mise. Navíc si otestují, jak vypadá soužití většího množství lidí na palubě; taková situace určitě čeká na lidi, kteří by se jednou vydali k Marsu.


V západních Čechách a na jižní Moravě se uskuteční Noc kostelů. Církve chtějí do svých svatostánků nalákat věřící, milovníky historie i zvědavce. Otevřeno bude víc než 30 chrámů. Podrobnosti najdete na www.nockostelu.cz.

tn.cz / kap