Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

9. květen: jaký byl a jaký bude

Svět si dnes připomíná kapitulaci Německa. Čtyřicáté narozeniny slaví Tomáš Cikrt a po celé zemi budou otevřeny kostely.

Devátého května slaví svátek všichni Ctiborové. Ctibor je mužské křestní jméno slovanského (českého) původu. Jméno vzniklo spojením výrazů pro „čest“ a pro „boj“ - znamená tedy „bojovník za čest“. V Čechách je asi 1000 nositelů tohoto jména.
 

Narozeniny dnes mimo jiných slaví Zdeněk Nehoda, český fotbalový reprezentant nebo Tomáš Cikrt, bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví, kterému je rovných 40.


V roce 1945 vjely tankové jednotky Rudé armády do Prahy. Na českém území tak definitivně skončila druhá světová válka. Dříve se konec války slavil až tento den, po revoluci, v rámci sjednocení data se západní Evropou, se začal Den osvobození slavit už 8. května.


O rok později, tedy v roce 1946 byla otevřena Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem. Jedna z největší a nejuznávanějších zoo ve střední Evropě. V roce 1974 zahájilo provoz pražské metro. První trasa vedla ze stanice Dejvická do stanice Náměstí Míru.


Roku 1864 došlo k bitvě u Helgolandu, po níž Dánové ukončili blokádu severoněmeckých přístavů. V roce 1877 Rumunsko získalo nezávislost na Osmanské říši. V roce 1945 byl v Berlíně podepsán dodatečný protokol o bezpodmínečné kapitulaci Německa. O 25 let později sonda Luna 5 dopadla na Měsíc při pokusu o měkké přistání.


Jaký bude


V Praze od 13:00 proběhne na Karlově náměstí již 12. ročník demonstrace za legalizaci konopí spojený s průvodem a hudební produkcí Milion Marihuana March 2009.
 

Po celé republice ještě proběhnou různé akce a pietní vzpomínky na Den vítězství. Lidé sui budou připomínat konec druhé světové války.
 

Dne také můžete volně navštívit po celé zemi kostely, probíhá totiž Den otevřených kostelů, který vyhlásila Ekumenická rada církví v ČR na Den Evropy.
 

vrl TN.cz