Bouřky a déšť: spadlé stromy, zatopené silnice a sklepy

Intenzivní bouřky opět sužují Česko. Prší postupně téměř po celém území. Kvůli větru padaly stromy, lidé čerpají vodu ze sklepů.

Česko ve středu zasáhla další vlna bouřek. “Asi nejintenzivnější byly bouřky na Šumavě, v Krušných horách, v Plzeňském, Karlovarském, Královehradeckém kraji, na Vysočině a také na Novojičínsku,“ řekla meteoroložka Dagmar Honsová.


Na Karlovarsku padaly kroupy. Na Semilsku vítr lámal stromy, ty padaly i na elektrická vedení. “K požáru stromu blízko lesa vyjeli ve středu odpoledne hasiči do Košťálova na Semilsku, kde strom zapálil elektrické vedení,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Iva Michalíková.

 

V Bohdalově na Žďársku zase hasiči odčerpávali vodu ze sklepů. Informovala o tom mluvčí hasičů z Vysočiny Petra Musilová. Vodu ze sklepů odčerpávali hasiči i z domů v okolí Telče. K zatím poslednímu zatopenému sklepu vyjížděli hasiči do Mezilesí u Pacova.


Liják přivolal hasiče i do čestlického aquaparku

 

Středočeští hasiči vyjížděli asi ke čtyřem desítkám případů. Čerpali převážně vodu ze zatopených sklepů nebo odstraňovali padlé stromy. Vyjížděli i do čestlického aquaparku, řekla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.
 

Mluvčí čestlického akvaparku Ondřej Těšínský řekl, že přívalová voda se dostala do administrativní části areálu a hasiči ji odčerpalií. Provoz koupaliště ohrožen není.
 

Auto uvízlo v podjezdu


Silná průtrž mračen uvěznila v Praze auto v podjezdu. "Krátce před sedmou hodinou večer uvízlo v louži v podjezdu v Chlumecké ulici auto.

Podívejte se na video pod titulkem článku.


Hasiči se pokouší auto vyprostit,“ řekla během zásahu mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. V místě se tvořily kolony.
 

Voda zablokovala silnici


Také v Plzeňském kraji zkomplikoval odpoledne liják dopravu. Voda zaplavila výpadovku na Karlovy Vary. Silnice byla v obou směrech uzavřena.
 

Bouřka uvěznila stovku lidí


Drama zažila stovka turistů, kterou rozvodněná řeka Punkva uvěznila v Punkevních jeskyních
. Správci jeskyní u propasti Macocha přivolali k evakuaci stovky lidí krajské záchranáře.

 

Lidé z Bohunic na Prachaticku se zase bojí přetržení hráze rybníka nad vesnicí. Narušily ji přívalové deště a další srážky by už nemusela vydržet. Podrobnosti najdete TADY.

 

Bouřky a intenzivní déšť komplikovaly i dopravu na silnicích. Na 20. kilometru D1 bouralo odpoledne hned sedm aut. Na D5 spadl kvůli silnému větru strom.

 

Už několik dní trvající bouřky navíc opakovaně zkomplikovaly dopravu na železnici. Podrobnosti TADY.

 

Intenzivních srážek by ve středu mělo dokonce ještě přibývat. A to až do desáté hodiny večerní. Prudké bouřky doprovázené intenzivními srážkami tak mohou znovu rozvodnit některé toky v místech, kde nedávno byly povodně. Při nich zahynulo už třináct lidí.

 

“Kvůli srážkám se mohou znovu rozvodnit především malé toky. Nebezpečí hrozí opět na Novojičínsku a v jižních Čechách,“ dodala Honsová.

 
Lidé z povodňových oblastí jsou bezmocní. Stále jim totiž hrozí, že se voda znovu vrátí. Navíc bojují i s vlhkostí, která jim stěžuje úklidové práce. Více ZDE.

 

Ani v příštích dnech nemají meteorologové dobré zprávy.


“Počasí bude v Česku ovlivňovat i nadále tlaková níže nad Balkánským poloostrovem. Meteorologové očekávají oblačné počasí s přeháňkami a bouřkami. Ty budou zejména odpoledne a večer provázet přívalové srážky s intenzitou 20 až 60 milimetrů za jednu až šest hodin. Bouřky by měl doprovázet vítr s nárazy větru kolem 20 metrů za sekundu a kroupy. Během pátku bude přeháněk a bouřek ubývat, zejména na severozápadě a severu Čech,“ píší na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

 

“V sobotu by se situace měla trošku zlepšit. Bouřek by mělo ubývat. Od neděla nás ale znovu zasáhne další vlna intenzivních srážek. Ty nás potrápí i začátkem příštího týdne,“ dodala Honsová.
 

A jak bude v červenci se dočtete TADY.

gib TN.cz