Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ABL získala citlivé údaje od policie. Bárta od toho dává ruce pryč

Ministr dopravy Vít Bárta
Zdroj: Mediafax
Ministr dopravy Vít Bárta byl šéfem ABL

Veřejnou omluvou ministra Víta Bárty případ sledování politiků jeho bývalou agenturou ABL zdaleka nekončí. Bártova firma totiž získávala z policejních databází citlivé osobní údaje o lidech, což je nezákonné, píše MF DNES.

Bezpečnostní agentura ABL získala z policejních databází nelegálně 78 důvěrných osobních údajů o lidech, které v roce 2006 až 2007 prověřovala v Praze 11. MF DNES k tomuto číslu došla poté, co spočítala všechny osobní údaje uvedené v analytických zprávách ABL, jež jsou zaměřeny na politiky a občanské aktivisty této pražské čtvrti. Doklady jsou přitom jen zlomkem toho, co ABL dělala.

Získávání citlivých dat od policie je nezákonné. Agenturu ABL vedl v té době současný ministr dopravy Vít Bárta. Ten po čtyřech měsících zapírání přiznal, že jeho agentura lidi z Prahy 11 prověřovala. A omluvil se premiéru Petru Nečasovi, jemuž dal původně čestné slovo, že ABL politiky nešpehovala. Právě možnost, že z policejních databází unikala důvěrná data, premiéra na celé kauze velmi znepokojila.

Případ řeší inspekce

Bárta nyní říká, že nevydal pokyn k nelegálnímu "vysávání" informací z policejních databází, a dal ruce pryč od detektiva Pavla Pertlíčka, který měl případ na starosti. V rozpisu pracovních činností ABL, který rozeslal Pavel Kosek, jeden ze sekčních ředitelů firmy, 22. prosince 2006 e-mailem všem klíčovým zaměstnancům (včetně Víta Bárty), je přitom uvedeno, aby se v případě "policejních kontaktů" obraceli na Pertlíčka. Ten se nechce vyjádřit.

Případ vyšetřuje policejní inspekce. Policistovi, který údaje vynesl, hrozí obvinění ze zneužití pravomoci a detektivovi trestní stíhání za uplácení. Exmanželka detektiva Pertlíčka totiž potvrdila, že její muž údaje od policie kupoval. V dokumentech ABL je uvedena taxa za lustraci auta: 4 tisíce korun.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax