Abrakadabra a nic nevidíte! Na vývoji neviditelného pláště pracoval i Čech

Záviděli jste Harry Potterovi plášť neviditelnosti? Už nemusíte. Moderní fyzika už skoro ví jak na to. Na plášti neviditelnosti pracoval také Čech Tomáš Tyc z Masarykovy univerzity v Brně.

Plášť neviditelnosti se poprvé představí veřejnosti na prestižní výstavě pořádané Královskou společností v Londýně ve dnech 5. až 10. července. Podle Tomáše Tyce tady budou názorně prezentovány jednoduché ilustrace základních jevů uplatňovaných v neviditelných pláštích. Informaci přinesl deník Právo.

 

Na výzkumu pracoval český vědec společně s německým kolegou Ulfem Leonhardtem. Princip neviditelnosti spočívá v tom, že se přes určitý předmět přehodí jakýsi symbolický "plášť neviditelnosti“ a věc není vidět. Je to výsledek složitých výpočtů a výzkumů.

 

"Náš výzkum pokračuje. Nedávno jsme například spolu s Leonhardtem a jedním jeho studentem přišli s dalším návrhem neviditelného pláště, jehož konstrukce by měla být ještě snazší než konstrukce pláště předchozího,“ sdělil Právu Tyc ze svého pracovního pobytu v Irsku, kde několik měsíců v roce pracuje na prestižní univerzitě ve skotském St. Andrews.

 

Tam se také seznámil se svým německým kolegou, který se věnoval například vytváření černých děr, které známe z vesmíru.

 

Oba své výzkumy zjednodušeně zaměřují na světlo. V jejich původním návrhu se světelné paprsky od pláště odrážely, teď jej obtékají, což lidské oko nezaznamená. V neviditelném plášti je totiž světlo pomalejší než ve vakuu.

 

"A zpomalením rychlosti obtékajících paprsků lze zjednodušit výrobu pláště, říká Tyc a hned skromně dodává, že teorií neviditelnosti se zabývá ve světě více vědeckých skupin. Žádná z nich, včetně Tyce a jeho kolegy, zatím nedokáže zneviditelnit pohybující se předmět či osobu, takže Harry Potter musí ještě zůstat ve svém pohádkovém příběhu,“ napsal web novinky.cz

 

"K maskování pohyblivých předmětů bude snad možné využít jiné typy neviditelnosti, například kamufláž, kdy pozadí za předmětem snímá kamera a zpracovaný obraz je promítán na předmět zepředu. Neumím si zatím představit, že by se to podařilo pomocí neviditelných plášťů,“ řekl teprve 37letý profesor Tyc.

 

Přínos pro praxi vidí kromě jiného třeba ve stavebnictví. Daly by se tak například zneviditelnit opěrné prvky budov, které by nestínily a nezakrývaly výhled.

 

Oba vědci se už distancovali od využití svého objevu ve vojenství.
 

TN.cz