Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Dopravní značení

Absurdita: Policisté odtahují auta kvůli špatnému parkování, sami to ale porušují!

Zdroj: TV Nova

Tak to je hodně absurdní! Policisté sice odtahují auta za špatné parkování, protože auta stojí moc blízko křižovatky, jenže na parkovišti u městské policie k tomu dokonce sami nabádají.

Absurdita dopravního značení a předpisů může znamenat pro řidiče problém. Jeden příklad za všechny. Na televizi Nova se obrátil pražský řidič, kterému strážníci odtáhli auto. Podle městské policie proto, že stálo přímo v křižovatce, což on ale odmítá. Případ se vydal prověřit přímo na místo štáb televize Nova spolu s dopravním expertem. A závěr je více než zajímavý, například přímo na parkovišti městské policie k porušování vyhlášky vybízí dopravní značení.
 

2150 korun za odtah a 24 korun za jízdenku na metro. Tolik teď požaduje po policii pan Major. V říjnu mu odtáhli z této ulice Na Zatlance v Praze auto. Podle něj neoprávněně. Podívejte se sami. Tohle jsou fotografie z místa. Na první pohled by se opravdu mohlo zdát, že auto stojí nešťastně, jenže, když se podíváme na celou silnici, situace už tak jednoznačná není.
 

"Stál jsem v jednosměrné ulici, nebránil jsem silničnímu provozu a ani chodcům," řekl odtažený Josef Majer. A za pravdu mu dal i dopravní expert, kterého televize Nova oslovila. "Jedná se o jednosměrnou pozemní komunikaci, která vyúsťuje na hlavní pozemní komunikaci a tudíž nemá kdo do ní vjet. Tudíž mohou stát vozidla po obou stranách silnice," uvedl dopravní expert Milan Bělka.
 


Policie ale trvá na tom, že odtah oprávněný byl, a to proto, že auto stálo přímo v křižovatce. Podle zákona totiž nesmí vozidlo stát na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před její hranicí a 5 metrů za ní.
 

Jenže aplikování tohoto pravidla a odtažení vozidla je podle dopravního experta v tomto případě absurdní. Přímo na parkovišti městské policie však to příliš nedodržují, k porušování vyhlášky vybízí i dopravní značení, které autům jasně dovoluje stát v křižovatce. "K dopravnímu značení se nemůžeme vyjadřovat," uvedla jen vedoucí kanceláře ředitele pražské městské policie Irena Seifertová.

hmr / Tereza Šnoblová tn.cz / TV Nova