Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

padají hlavy

Adam Rykala, který se postavil Sobotkovi, se vzdal funkcí v ČSSD

Bohuslav Sobotka po volbách do krajů 2012
Zdroj: Mediafax

Předseda ostravské ČSSD a poslanec Adam Rykala, který se po volbách postavil proti předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi se na dnešní krajské konferenci v Havířově na Karvinsku vzdal funkce místopředsedy moravskoslezských sociálních demokratů. Zároveň odstoupil z předsednictva strany a Ústředního výkonného výboru ČSSD.

Rykala byl nejprve na krajské volební konferenci místopředsedou zvolen, když získal jen těsný počet potřebných hlasů. Později se však funkce vzdal. "Vnímám ty nálady, které jsou na krajské konferenci mezi delegáty. Myslím si, že si musím do budoucna odpracovat věci v sociální demokracii a získat si důvěru delegátů," uvedl Rykala.
 

Odmítl však, že by měl v plánu odejít z čela ostravské ČSSD. Podle něj mu členové ostravské ČSSD coby předsedovi okresní organizace vyjádřili podporu. "Nebudu se vzdávat žádných dalších funkcí. Beru to tak, že jsem vyvodil i zodpovědnost za hlasování, které bylo na předsednictvu. Na druhou stranu je potřeba říci, že volební výsledek, který sociální demokracie měla ve volbách, tak to není vítězství pro ČSSD," dodal.
 

Rykala patřil ke dvěma regionálním sociálním demokratům, kteří se na povolebním jednání předsednictva postavili proti Sobotkovi, kterého tehdy předsednictvo vyřadilo z vyjednávacího týmu a požadovalo, aby rezignoval na funkci předsedy. Rykala uvedl, že rezignaci na členství v předsednictvu a v Ústředním výkonném výboru měl připravenu předem, vzdát se krajské funkce místopředsedy se rozhodl až dnes.

Rykala uvedl, že kdyby se dnes měl rozhodnout, hlasoval by po volbách pro to, aby odpovědnost za volební výsledek vyvodilo celé vedení ČSSD, nikoli pouze předseda strany.
 

Právě ostravskou ČSSD vedenou Rykalou v minulém týdnu obvinil ostravský primátor Petr Kajnar z podílu na přípravě povolebního puče proti Sobotkovi.

TN.cz