Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.12. 2009 12:14

Akademii věd čekají rozpočtové škrty, říká Klaus

Státní rozpočet je v kritickém stavu. Rozpočtové kapitoly, včetně vědecké sféry, čekají rozsáhlé škrty.

Prezident Václav Klaus v úterý upozornil vědce, že státní rozpočet je v kritickém stavu a všechny rozpočtové kapitoly, včetně vědecké sféry, čekají rozsáhlé škrty. Klaus to řekl v projevu na 35. zasedání Akademického sněmu Akademie věd ČR.

 

"Na omezení příjmů si bude muset zvyknout i Akademie věd," konstatoval Klaus. Podle něj je také třeba začít diskutovat o systémové změně akademie.

 

Prezident zdůraznil, že kvůli celosvětovému hospodářskému poklesu bude méně peněz na všechny rozpočtové kapitoly. Podle něj bude nutné po volbách přistoupit ke snižování deficitu a vláda, která se pro to rozhodne, bude muset rozsáhle škrtat ve všech kapitolách.

 

Prohlásil také, že v letech 2010 až 2011 bude AV i přes pokles státního příspěvku hospodařit s větším rozpočtem než v letošním roce. Podle Klause je třeba uvádět všechny finanční prostředky, protože i příjmy z fondů Evropské unie jsou ve skutečnosti rozpočtovými prostředky. Prezident se vyjádřil proti spolufinancování projektů EU, protože je to podle něj vnucování priorit zvenčí.

 

Položil také otázku, zda byla reforma AV provedená v minulosti dostatečná. Podle něj je poměr mezi základním a aplikovaným výzkumem AV ve srovnání se západními zeměmi vychýlen směrem k základnímu výzkumu. Vyjádřil přesvědčení, že peníze by neměly směřovat k institucím, ale k jednotlivcům a k vědeckým týmům.

 

Minulý týden Klaus mimo jiné poznamenal, že většina zemí takovou instituci, jako je česká Akademie věd, vůbec nemá a nepotřebuje ji. V devadesátých letech by podle něj už byla AV dávno zrušena, kdyby nebyl premiérem. Jako člověk vycházející z akademického prostředí k ní ale prý měl určitý vztah, a nechal ji proto přežít.

mak tn.cz / ČTK
Reklama