Aktuálně.cz: Vladimír Špidla míří do Sobotkovy stínové vlády

Vladimír Špidla
Zdroj: Mediafax
Vladimír Špidla

Bývalý eurokomisař a někdejší předseda ČSSD Vladimír Špidla míří do stínového kabinetu sociálních demokratů. Bude v něm mít na starosti otázky Evropské unie. Uvedl to server www.Aktualne.cz s odkazem na zdroje z vedení ČSSD.

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už dříve oznámil, že představí svůj stínový kabinet bezprostředně po jmenování nové vlády prezidentem Václavem Klausem v úterý 13.  července.

 

Špidla patří k zakládajícím členům po listopadu 1989 obnovené sociální demokracie. Ve vládě Miloše Zemana byl ministrem práce a sociálních věcí. Po odchodu Zemana do politického důchodu se stal po parlamentních volbách v roce 2002 premiérem, ještě před tím Zemana vystřídal v čele  ČSSD. V premiérském i předsednickém křesle Špidlu uprostřed volebního období nahradil Stanislav Gross a sociální demokraté ho odeslali do Bruselu jako eurokomisaře pro sociální politiku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kdo míří do nové vlády. SEZNAM KANDIDÁTŮ

 

Jeho mandát vypršel a Špidla bude na podzim kandidovat do Senátu za jižní Čechy. "My jsme jako sociální demokraté připraveni provádět standardní, zásadní, opoziční politiku. Jsme připraveni nejenom kritizovat ty kroky, které budeme ze strany vlády pokládat za chybné, ale jsme také připraveni předkládat vlastní alternativy," definoval již dříve Sobotka práci svého stínového kabinetu.

 

Ve stínové vládě ČSSD by se měli podle serveru objevit exministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, průmysl a obchod má mít na starosti stranický místopředseda a bývalý šéf tohoto resortu Milan Urban, místopředseda Lubomír Zaorálek bude mít na starosti zahraničí a předseda Asociace krajů Michal Hašek zemědělství. Jan Mládek a Jiří Havel se mají podělit o ekonomiku a obranu dostane zřejmě šéf pražské ČSSD Petr Hulinský. Dopravou se bude zabývat brněnský primátor Roman Onderka.

 

Jde vesměs o lidi, kteří byli už ve stínovém kabinetu expředsedy ČSSD Jiřího Paroubka. V Sobotkově týmu budou i ženy. Senátorka Alena Gajdůšková a poslankyně Vlasta Bohdalová budou mít na starosti školství, vědu a výzkum, uvedl server Aktuálně.cz.

Mediafax