Obama a Medvěděv míří do Prahy. Podepíšou smlouvu o odzbrojení

Smlouva o jaderném odzbrojení by mohla být podepsána v Praze.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky obdrželo žádost o zprostředkování schůzky k podpisu Americko-ruské smlouvy o jaderném odzbrojení.

 

"Byli jsme požádáni americkou stranou, zda by k podpisu dohody o jaderném odzbrojení mohlo dojít v Praze. Jako spojenci jsme s americkou žádostí souhlasili. K podpisu však dojde, až budou jednání plně uzavřena,“ řekl Kanda s tím, že nyní nelze bližší časový rámec určit.

 

Vše podle něj závisí na tom, jak dlouhou dobu ještě budou Spojené státy a Rusko k dojednání definitivního textu smlouvy potřebovat. "Nyní můžeme potvrdit, že pokud zájem ze strany USA bude přetrvávat, dojde k podpisu v Praze,“ uzavřel Kanda.

 

Dosavadní smlouvy o odzbrojení mezi USA a Ruskem (Sovětským svazem) najdete ZDE.

 

Již v prosinci informovaly zdroje z ruského a amerického ministerstva zahraničí, že podpis smlouvy je na dosah a mohl by se uskutečnit právě v České republice. Blížící se konec vyjednávání potvrdili minulý týden také šéfové diplomacie obou států Sergej Lavrov a Hillary Clintonová.

 

Nový dokument má nahradit smlouvu START1 (Strategic Arms Reduction Treaty) z roku 1991, která vypršela loni počátkem prosince. Podle této smlouvy mělo Rusům a Američanům zůstat po šesti tisících jaderných hlavic na 1600 strategických nosičích.

 

PSALI JSME:

Rusko a USA podepíší smlouvu o jaderném odzbrojení

Obama a Medveděv podepíšou jadernou smlouvu v dubnu v Evropě, předvídá Putinův poradce

Rusko a USA jsou o krok blíže k dohodě o odzbrojení

 

Pokud se Američané a Rusové shodnou na nové smlouvě a jaderné arzenály omezí v rozsahu, jak to předpokládá rámcová dohoda prezidentů, zůstane jim ještě dostatek atomové munice na to, aby zničili celou planetu, a to i několikrát.

 

 

 

 

hru tn.cz / Mediafax