Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.1. 2013 18:32
proti klausovi

Pane prezidente, už 200 tisíc lidí nesouhlasí s vaší amnestií! A další rychle přibývají

Prezident Václav Klaus
Zdroj: Mediafax

Velká vlna nevole se zvedla proti amnestii, kterou vyhlásil Václav Klaus. Petice, která je na internetu jen pár dní, má 60 tisíc podpisů, 200 tisíc lidí petici podporuje na Facebooku.

Internetem koluje petice jen pár dní. Autoři i podepsaní chtějí dát Klausovi najevo, že s amnestií lidé nesouhlasí. Autoři ale zároveň uznávají, že už amnesti prezident nezruší.
 

V sobotu odpoledne měla petice na Facebooku 212 tisíc podporovatelů a podepsalo ji téměř 60 tisíc lidí. Čísla stále rychle narůstají.
 

TEXT PETICE SI MŮŽETE PŘEČÍST TADY:

"My níže podepsání jsme si plně vědomi toho, že s amnestií vyhlášenou Václavem Klausem už nic moc nenaděláme. Přesto chceme panu prezidentovi, kandidátům na post prezidenta České republiky i médiím dát zřetelně najevo svoji nevoli vůči tomuto rozhodnutí hlavy státu a to už jenom proto, aby si příští „pachatel dobra“ v pozici prezidenta naší země dobře rozmyslel, zda bude následovat příkladu Václava Klause a také propustí 6 000 pravomocně odsouzených zločinců na svobodu.

Podobný čin totiž považujeme za výsměch poctivé a nelehké práci českých policistů, státních žalobců a soudců, stejně jako zmaření miliard korun utracených na dopadení, usvědčení a odsouzení dotyčných osob, náhle zproštěných výkonu zaslouženého trestu. Nepovažujeme tento krok za správnou cestu, jak oslavit 20 let naší státnosti, stejně jako si nemyslíme, že by se jednalo o dobrý signál vůči nám slušným občanům."


Petici najtete TADY

Proti amnestii už vystoupil i Daniel Landa, který svolal na 11. ledna protestní akci na Vyšehrad.
 


Částečnou amnestii vyhlásil Klaus ve svém novoročním projevu k 20. výročí vzniku České republiky. Věznice v jejím rámci opouští několik tisíc vězňů, amnestie promíjí některé nepodmíněné i podmíněné trestné činy a zastavuje některá trestní stíhání. Celkově se podle odhadů ministerstva spravedlnosti nějak dotkne asi 32.000 lidí.

 

 

Na Facebooku, kde lidé o amnestii diskutují, se objevují také hlasy, že šlo o státnický krok. "Amnestie je ta nejrozumnější věc, kterou kdy udělal, fandím mu a klidně bych jej volil znovu, co volil, měl by být jmenován doživotním vůdcem státu," napsal o Klausovi jeden z uživatelů.
 

Jiné příspěvky vyjadřují názor, že prezidenta k vyhlášení amnestie týkající se také pachatelů hospodářské kriminality vedla jen snaha pomoci vlastním přátelům. "Kolik z nich byli přímo či nepřímo známí našeho pana prezidenta Václava 'Propisky' Klause a teď jsou z toho všichni venku," stojí v jiném z facebookových příspěvků.
 

Podívejte se na souhrnnou reportáž o amnestii:

 Klaus při vysvětlování důvodů, proč v rámci amnestie nařídil zrušit obvinění lidem stíhaným déle než osm let, odkázal na Evropský soud pro lidská práva. Uvedl, že se podle jeho judikatury považuje už doba přesahující šest let za nepřiměřenou délku řízení.

vrl tn.cz / ČTK