klausovo nešťastné rozhodnutí

AMNESTIE PŘEHLEDNĚ: Žaloba na vládu, demonstrace, petice a rozzuřený národ

Václav Klaus
Zdroj: Mediafax

Takovou reakci prezident ani premiér zřejmě nečekali. Proti amnestii, která dostala z vězení tisíce vězňů se v republice zvedla vlna odporu. Existují ale i výjimky. Někteří lidé amnestii obhajují.

Statisíce lidí už vyjádřilo nespokojenost s rozhodnutím prezidenta Klause udělit amnestii některým vězňům. Ti za poslední tři dny spáchali dohromady 66 trestných činů a přestupků a lidé mají strach o majetek a život.
 

Strach lidí
 

Do redakční pošty TV Nova dorazily stovky vzkazů, ve kterých lidé spílají Václavu Klausovi. Většina z nich jsou vulgární a nemůžeme je proto publikovat. Vybíráme jen ty nejslušnější.


"Myslím,že nám pěkně začal Nový rok. Nic lepšího než amnestie, přijít nemohlo.Aby jsme se báli vyjít ven. Na ulici bude každý druhý trestaný, ale na svobodě. Hodně neuvážený čin."

Zdenka M. Ostrava
 

Velké množství lidí doporučuje prezidentovi, aby si vzal amnestované vězně na Hrad a spousta lidí mají strach, že jim propuštění vězni sáhnou na majetek. Faktem je, že jeden z amnestovaných už má na svědomí lidský život.
 

Může za to i vláda
 

Podle dalších vzkazů je kromě prezidenta za amnestii odpovědná i vláda a premiér Nečas.

 

"Za prezidentskou amnestii odpovídá vláda, neboť podle Ústavy České republiky, článku 63 (odstavec 2), její platnost vyžaduje konsignaci (spolupodpis premiéra nebo jím pověřeným členem vlády)."

Barobora Fučíková

 


Petice


Petice proti amnestii, která je na internetu jen pár dní, má 80 tisíc podpisů, a 260 tisíc lidí ji podporuje na Facebooku. Autoři tvrdí, že by petentů mohlo být víc, kdyby stránku, na které je umístěna nenapadli hackeři.
 

Demonstrace
 

Proti Václavu Klausovi už byla svolána demonstrace. Asi 50 lidí v neděli šlo z Klárova na Pražský hrad. Protestující měli transparenty s nápisy jako Klausi, omluvte se a odstupte a skandovali různá hesla.


Odborníci i osobnosti proti


Svůj nesouhlas s amnestií už vyjádřilo i několik osobností nebo odborníků na právo. nie státních zástupců nesouhlasí s tím, jak prezident Václav Klaus odůvodnil své rozhodnutí zastavit v rámci amnestie trestní stíhání trvající déle než osm let se sazbou nepřevyšující deset let vězení.
 


Nelíbí se jim jeho odkaz na judikaturu Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), protože ta řeší jednotlivé případy, zatímco hlava státu rozhodla plošně. ČTK to v pátek sdělil výkonný výbor unie. Žalobci také upozornili na to, že i přes omezení trestní sazbou se amnestie týká nejzávažnějších hospodářských kauz.
 

Trestní oznámení


Pražské státní městské zastupitelství tento týden obdrželo trestní oznámení v souvislosti s amnestií. "Obdrželi jsme podání v souvislosti s amnestií. Nyní se tím zabývá státní zástupce," řekla iDNES.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.
 

O žalobě na prezidenta uvažuje i advokátka Klára Samková, podle níž se mohl Klaus dopustit rozvracení republiky. Někteří senátoři chtějí příští týden podta proti amnestii ústavní žalobu.
 


Podpora prezidenta

 

Přes všechny tyto výtky jsou ale i lidé, kteří se Václava Klause zastávají. A jeho krok hájí.

 

"Je to je ho ústavní právo. Po dlouhé době udělal vstřícné gesto a nechápu, proč se obrátili proti němu. Věznice jsou přeplněné a stát tak ušetří.."

Karel Toman
 

vrl TN.cz