ANKETA: Eurovolby na tn.cz vyhrála ODS, těsně druzí jsou Svobodní

Eurovolby grafika malá
Zdroj: TN.cz

V naší anketě k eurovolbám 2009 vyhrála ODS, druzí skončili Machovi Svobodní a na třetím místě se umístila ČSSD.

Volby do Evropského parlamentu začínají v Česku již v pátek. Vy jste měli možnost více než dva týdny hlasovat v naší anketě o tom, koho byste do EP poslali vy. Ankety se zúčastnilo celkem 2626 čtenářů.


A zde jsou výsledky. Nejvíce hlasů 556, tedy 21,2 procent získala ODS, druhá se s 551 hlasy (20,9 procent) umístila nová Machova Strana svobodných občanů a třetí s 385 hlasy (14,6 procent) skončila ČSSD.
 

Do Evropského parlamentu by se ještě dostala Strana důstojného života (SDŽ), kterou podporuje Miloš Zeman, KSČM, radikální Dělnická strana (DS) a pětiprocentní hranici překročily i Věci veřejné (VV).
 

Podívejte se na graf nejúspěšnějších politických stran, které překročily pětiprocentní hranici podle čtenářů tn.cz. (Výsledky jsou aktuální k 2. červnu ve 12:15).


Pouze 2,5 procenta získala nová strana Libertas, kterou založil Vladimír Železný a kterou k eurovolbám povede Vlastimil Tlustý.
 

Naopak překvapivý je internetový úspěch Machovy Strany svobodných občanů, která vznikla 19. ledna 2009, hlásí se k pravicové orientaci a vystupuje proti přijetí Lisabonské smlouvy.
 

Levice v internetových volbách nebyla příliš úspěšná. Socialisté získali 385 hlasů a KSČM 230 hlasů.
 

Podle posledního květnového průzkumu CVVM by vyhrála eurovolby ODS s 36 procenty, druhá by se umístila ČSSD a třetí by skončili komunisté. Více ZDE.

 

mar TN.cz