Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Důvěra vládě

SLEDOVALI JSME MINUTU PO MINUTĚ: Rusnokova vláda důvěru nemá. Bývalá koalice se rozpadla!

Důvěra vládě
Zdroj: Mediafax

Poslanci rozhodli o úřednické vládě Jiřího Rusnoka.Ta důvěru nezískala. Proti však bylo pouze 100 poslanců a bývalá koalice tak nepotvrdila, že má ve Sněmovně většinu 101 hlasů. TOP 09 proto podpoří konání předčasných voleb.

Aby kabinet důvěru získal, musela by se pro něj v hlasování po jménech vyslovit nadpoloviční většina přítomných poslanců. Proti nakonec hlasovalo 100 poslanců, pro bylo 93 poslanců. Ze sálu před hlasováním odešli poslanci Tomáš Úlehla (ODS), Karolína Peake (LIDEM), Jan Florián (ODS).

 

Rusnokova vláda tak musí podat demisi. Koalice však nepotvrdila, že má většinu 101 hlasů a TOP 09  splnila svůj slib a ústy Petra Gazdíka oznámila, že podpoří konání předčasných voleb.

 

 

SLEDOVALI JSME PRŮBĚH JEDNÁNÍ SNĚMOVNY:

 

21:25 Náš přímý přenos tímto končí.

 

21:24 Premiér Rusnok hodnotí výsledek jako "čestnou porážku", která je pro další vývoj na české politické scéně příznivým výsledkem.

 

21:23 Zítra ráno v 9:00 se sejde vedení Sněmovny kvůli návrhu na svolání mimořádné schůze, na které by mělo dojít k rozpuštění Sněmovny.

 

21:17 Petr Gazdík (TOP 09) oznámil, že TOP 09 podpoří předčasné volby a už i předal listinu s podpisy poslanců strany, kde žádají svolání mimořádné schůze k tomuto účelu.

 

21:10 Rusnokova vláda nezískala důvěru. Důvěru vládě dalo 93 poslanců, proti jich bylo 100. 

 

21:06 Poslanci Úlehla a Florián chybí. Totéž platí pro Karolínu Peake.

 

20:54 Poslanci právě hlasují po jménech.

 

20:51 Bude se hlasovat o důvěře Rusnokově vládě.

 

20:46 Podle Kalouska je TOP 09 stále konzistentní. Dokud bude 101 ve Sněmovně, nevidí důvod k předčasným volbám. Nebude-li aktivních 101 hlasů proti Rusnokově vládě, pak TOP 09 ještě po hlasování zažádá o rozpuštění Sněmovny na mimořádné schůzi. 

 

20:43 Podle informací Hospodářských novin chce nyní TOP 09 předčasné volby.Platí to v případě, že pro vládu Miroslavy Němcové nebude 101 hlasů.

 

20:42 Po Kováčikovi by měl mluvit místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

 

20:38 Jednání opět začalo. Mluví předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Podle něj už žádná parlamentní většina neexistuje.

 

20:32 Karolína Peake podle informací České televizte také odejde před hlasování ze sálu. Šance na vyslovení důvěry vládě rostou

 

20:20 Na žádost klubu sociální demokracie se pauza prodlužuje do 20:35. 

 

20:16 Pro Rusnokovu vládu bude hlasovat i nezařazený poslanec Jaroslav Škárka. Jistých tak už má úřednický kabinet 93 hlasů.

 

19:49 Poslanci podpořili návrh Marka Bendy na prodloužení jednání i po 21 hodině a zároveň 30 minut pauzu. Pokračovat by se mělo ve 20:20.

 

19:43 Zřejmě posledním řečníkem je Michal Hašek z ČSSD.

 

19:42 Prohlášení poslance ODS Tomáše Úlehly: Česká republika potřebuje vládu, nikoli další politický chaos. Dnes jsem se rozhodl nehlasovat proti vládě Jiřího Rusnoka. Současně ji ani nepodpořím. Rozhodl jsem se tak pro postoj, který není sice výhodný pro mne, ale je dobrým řešením pro Českou republiku i pro ODS. Jsem přesvědčený, že občané ČR chtějí, aby se začaly řešit jejich problémy a politická scéna přestala stravovat sama sebe.

 

Země potřebuje vyvést z problémů, jako jsou vysoká nezaměstnanost, potřebujeme podpořit podnikatelský sektor a nastartovat tak ekonomiku. Nemá smysl strávit další rok v neustávajících politických půtkách a nejistotě. Zájmy občanů a značka Česká republika jsou pro mě prioritou.

 

19:41 Prohlášení poslance ODS Jana Floriána: Politický chaos musí skončit, Česká republika potřebuje stabilní vládu. Dnes jsem měl těžké rozhodování: na jedné misce vah pokračující politické tahanice a rozpočtové provizorium a na druhé vládu jmenovanou prezidentem.

 

Pro mne je na prvním místě zájem občanů České republiky a naše ekonomická prosperita. Hlasovat proti vládě Jiřího Rusnoka znamená další rok neřešení palčivých problémů, které naší zemi trápí. Potřebujeme snížit nezaměstnanost, nastartovat ekonomický růst a pomoci podnikatelskému sektoru. A potřebujeme začít hned. V jiném případě nás čeká další rok politického marasmu a znechucování voličů, kteří by začali odmítat i demokracii jako takovou.

 

Na dnešním jednání Poslanecké sněmovny jsem se rozhodl nehlasovat proti překlenovací vládě.
 

 

19:40 Petr Skokan si stěžuje, že v sále jsou lidé, kteří tam nemají co dělat.

 

19:38 Pavel Bém skončil svůj projev. Na řadě je poslanec VV Petr Skokan.

 

19:35 Předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake vnímá rozhodnutí některých poslanců ODS opustit sál jako zradu. Dohoda na "stojedničce" podle ní už neplatí. Řekla to pro Českou televizi.

 

19:33 Bém hovoří například o tom, že jeho dům sledovala policie. Styl jeho vyprávění opakovaně vyvolává u poslanců smích.

 

19:15 Kristýna Kočí se na poslední chvíli rozhodla. Podpoří kabinet Jiřího Rusnoka.

 

19:14 Nyní je u řečniště poslanec Pavel Bém.

 

19:07 U řečnického pultu je nezařazený poslanec Radim Fiala.Ten řekl, že při hlasování opustí sál a vystoupil jen velmi krátce. Nahradil ho Josef Novotný starší.

 

18:46 Podle informací České televize plánují dva poslanci ODS Tomáš Úlehla a Jan Florián opustit při hlasování sál. Šance na vyslovení důvěry vládě by se tak zvýšila.

 

18:43 Mluvit bude poslanec TOP 09 František Laudát. Po něm jsou ještě řádně přihlášeni poslanci Radim Fiala, Josef Novotný starší a Pavel Bém.

 

18:37 Jiří Dolejš označil Kalouskův výrok o změně režimu za "blbost". 

 

18:25 Dnešní hlasování nebude podle Kalouska hlasováním o programu vlády, ale bude o změně režimu. Jeho proslov donutil reagovat řadu poslanců faktickými poznámkami.

 

18:21 Kalousek zopakoval, že každý, kdo dá hlas Rusnokově vládě, jí dává část svého mandátu a stává se tak vládním poslancem. "Bude to vaše vláda pane předsedo Sobotko. Můžete si říkat, že jste v opozici, ale bude vaše," řekl.

 

18:15 Kalousek si také dobíral předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Ten prý náhle převzal argumentaci svého stranického kolegy Michala Haška a pokusil se  otázku postavit do roviny, zda je lepší Zeman nebo Kalousek. Podle exministra financí šlo ale hlavně o vnitrostranický boj v ČSSD, který prostě Sobotka prohrál a faktickým lídrem sociální demokracie se stal Miloš Zeman.

 

18:13 Slova se ujímá Miroslav Kalousek (TOP 09). Hned v úvodu odmítl, že jeho strana obelhala prezidenta. " Ani ve snu nás nenapadlo, že bude možné uvažovat o úřednické vládě, pokud existuje politická většina," řekl. Popřel tak tvrzení bývalé opozice, že TOP 09 před prvním pokus říkala, že pokud jmenuje prezident úřednickou vládu, budou pro rozpuštění sněmovny.

 

18:10 Projev Miloše Zemana byl podle doktora v některých částech nevychovaný. Prezident podle něj vyhrožoval voličům pravice. Jestli to tak bylo, posuďte sami. Nabízíme celý prezidentův projev.

 

18:06 S některými body programu Rusnokovy vlády ale Doktor souhlasí. Nevidí třeba problém v tom, aby byly zavedeny registrační pokladny.

 

17:57 Doktor zpochybnil část programového prohlášení vlády, kde se tvrdí, že minulá vláda zadlužovala zemi nejrychleji v historii. Podle něj to byly vlády, kdy byl ministrem financí Bohuslav Sobotka.

 

17:51 Dolejš zpochybnil část programu Rusnokovy vlády. Vláda totiž podle něj slibuje řadu věcí, které budou stát spoustu peněz, ale už neříká, kde je sežene. Kroky vlády by tedy měly být tvrdě kontrolovány. Další na řadě je Michal Doktor (Jihočeši 2012).

 

17:40 Nyní mluví místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

 

17:37 Paggio vyslovil naději, že vláda odolá chuti "přiklepnout někomu Temelín". Současně jí označil za vládu "východní větve" průmyslu. Směrem k ČSSD také dodal: "Vykrmili jste si aligátora a teď nevíte, co s ním,".

 

17:31 Podle Grebeníčka nejsou v Rusnokově vládě jen samé perly, ale také "kozí bobky". Stejně je ale podle něj lepší podpořit ji, než umožnit návrat Nečasovy vlády bez Nečase. Vystřídal jej poslanec strany LIDEM Viktor Paggio.

 

17:20 Grebeníček kritizuje poslední roky pravicové vlády. Připomíná masivní protivládní demonstrace a zmínil se také o obrovských odměnách úředníků, které nedávno odtajnil úřad vlády.

 

17:15 Babáka, který kritizoval především exministra financí Miroslava Kalouska, vystřídal komunista Miroslav Grebeníček.

 

17:08 U řečnického pultu je nyní poslanec VV Michal Babák.

 

17:06 Stanjura se opřel do Jana Fischera. Popudil ho totiž ministrův nedávný výrok, že exministr obrany Alexandr Vondra (ODS) nemá kvalifikaci, aby působil ve státní firmě. Stanjura ministrovi připomněl, že Vondra v době, kdy Fischer věrně sloužil komunistickému režimu, proti totalitnímu režimu bojoval.

 

16:57 Slovo si bere bývalý ministr dopravy ODS Zbyněk Stanjura. Podle něj každý, kdo bude hlasovat pro Rusnokovu vládu, stane se vládním poslancem. Bude to tak podle něj až Jiří Rusnok, kdo jako první přivede do vládních lavic komunisty.

 

16:54 Paroubek zakončil projev tím, že poslanci LEV 21 Rusnokovu vládu nepodpoří, protože ji považují za personálně slabou a programově nevěrohodnou.

 

16:52 Paroubek podpořil variantu, aby další možnost sestavit vládu dal prezident předsedovi ČSSD. "Předák sociální demokracie by měl větší šanci domluvit s pravicí předčasné volby než předák SPOZ," řekl. 

 

16:46 Jiří Paroubek už hovoří více než půl hodiny. Jde o nejdelší projev dosavadní rozpravy. Obšírně se věnoval například situaci ohledně dostavby Temelína či roli Miloše Zemana v získání důvěry bývalé Topolánkovy vlády.

 

16:31 Paroubek dále kritizuje personální složení vlády. Připomněl spolupráci Jiřího Rusnoka s bývalou vládou a ostře se opřel do ministra kultury Jiřího Balvína za odvolání šéfa Národního divadla. "Jan Burian je jedním z nejkvalifikovanějších lidí v oblasti divadelního managementu," řekl Paroubek a dodal, jestli náhodou nebude příště ve hře Sluha dvou pánů hrát na místo Miroslava Donutila Jiří Rusnok.

 

16:29 Na celý projev předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, za který sklidil potlesk části Sněmovny, se podívejte zde:

 

16:24 Paroubek mimo jiné kritizuje, že se ministrem financí stal Jan Fischer. " Dát si do čela ministerstva financí člověka, který přivedl republiku k nejvyššímu schodku v historii, je přinejmenším podivné," řekl Paroubek.

 

16:13 Slovo má předseda LEV 21 Jiří Paroubek. Ten označil prezidentův projev za "vtipný a na úrovni". Za politické mistrovství pak považuje to, že prezident hned po projevu odešel a může pak později říci, že kritické projevy neslyšel či nečetl a naopak zmínit ty pro něj kladné.

 

16:01 Slovo si vzal předseda Věcí veřejných Vít Bárta. Hned z počátku napadl projev Karla Schwarzenberga. Ten podle Bárty nemluvil jako demokrat, ale jako aristokrat.

 

15:58 Jediným řešením, které může pomoci státu, je podle Zaorálka rozpustit Sněmovnu a nechat lidi, aby si zvolili silnou vládu. Nejhorší, co se naopak může podle něj stát, je několikaměsíční vleklá krize.

 

15:55  Zaorálek kritizuje rozložení sil ve Sněmovně. Bude podle něj nemožné, aby Sněmovna v této situaci schválila rozpočet. "Vaše stojednička je pochybná" vzkázal poslancům bývalé koalice. Je podle něj třeba, aby Česká republika získala silnou vládu, která bude spolupracovat se Sněmovnou.

 

15:52 U pultíku je místopředseda Sněmovny i ČSSD Lubomír Zaorálek.


15:45 Filip ocenil, že vláda dělá změny v zahraniční politice ČR a například i zvýšení minimální mzdy. Přesto se podle něj program KSČM s vládou příliš neshoduje. Vzhledem k situace však považuje klub KSČM za nejlepší řešení dát důvěru vládě Jiřího Rusnoka. Počítá přitom s tím, že v případě vyslovení důvěry vládě podpoří TOP 09 dle slibu jejího předsedy předčasné volby.

 

15:32 Mluví předseda KSČM Vojtěch Filip. Pravicová vláda byla podle něj "vládou ostudy České republiky". Narážel zejména na aféru kolem vojenského zpravodajství.

 

15:25 ČSSD chce iniciovat změnu ústavy, která zaručí, že Česká republika zůstane parlamentním demokracií. Zřejmě tak bude chtít pozměnit nebo přesněji definovat pravomoci prezidenta.

 

15:22 Rusnokova vláda je podle Sobotky lidmi vnímána jako "menší zlo". Proto jí dá ČSSD důvěru. Zároveň se však zavázal, že bude usilovat o co nejrychlejší předčasné volby. "ČSSD vnímá vládu Jiřího Rusnoka jako přechodnou a překlenovací a ta by tomu také měla přizpůsobit svůj program," řekl. Vyzval též vládu, aby se zdržela výrazné personální politiky. Též dodal, že ČSSD zůstane stranou v opozici.

 

15:18 Podle Sobotky žije pravice v iluzi, že se může vrátit "jako by se nic nestalo". Vedlo by to podle něj jen k znechucení obyvatel a posílilo extrémisty. Lidé by si měli ale uvědomit, že pokud chtějí jinou vládu, musí ve volbách zvolit levicové strany.

 

15:13 Sobotka řekl, že Sněmovna udělala chybu, když současně s přímou volbou prezidenta nezměnila také ústavu, což jeho strana chtěla. To podle něj přineslo "zbytečné napětí a zbytečnou nejistotu".

 

15:10 Sobotka nesouhlasí se Zemanem v tom, že politická krize začala zásahem na úřadu vlády. "Politická krize začala v době, kdy vláda začala realizovat politické kroky, které byly v rozporu s jejich politickým programem," řekl předseda ČSSD. Ten připomněl nepovedené reformy, zdůraznil přitom například kauzu na kolem exministra práce Jaromíra Drábka a jeho náměstka Šišky.

 

15:07 Slova se ujal předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

 

15:01 Schwarzenberg se také zastavil nad tím, že se chce ČSSD nechat spolknout "malou straničkou, která ani není zastoupena v Parlamentu. Krátce předtím také vzpomněl poměry před rokem 1948, které pamatuje.

 

14:53 K pultíku přišel předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Nejprve se řečnicky zeptal premiéra Rusnoka, proč tak renomovaný ekonom přijal funkci mluvčího prezidenta republiky. Též kritizoval Miloše Zemana za jeho udajně hrubé chování ke Karolíně Peake. Nebylo podle něj zvykem, aby se takto muž k ženě choval. "Musíme si asi zvykat na nové mravy v naší republice," řekl Schwarzenberg s tím, že lituje svého nástupce na ministerstvu zahraničí, který bude takto se chovajícího prezidenta zastupovat v zahraničí.  Zemanův přístup také podle něj nemá nic společného s parlamentní demokracií.

 

14:47 Slovo má šéfka poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová. Ač mají podle ní VV výhrady vůči některým ministrům vlády Jiřího Rusnoka, nachází s ní řadu programových shod. Rusnokova vláda podle ní není méně legitimní než vláda založená na přeběhlících.

 

14:40 Podle Bendy nečelí nikdo z vládní koalice vyšetřování. Vyzval prezidenta, aby případně řekl, kdo má nějakému vyšetřování čelit.

 

14:38 Benda se opřel do Zemana. "Nežijeme v prezidentském systému. Nejsme v systému, kde si prezident volí svou vládu. Žijeme v parlamentní demokracii," řekl  s tím, že to mají být politické strany, které budou určovat, kdo bude premiérem.

 

14:34 Začíná poslanecká rozprava. První mluví předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Možnost, že by prezident nechal vládnout Rusnokovu vládu bez důvěry, je podle něj za hranou ústavy. Ve hře by podle něj v takovém případě žaloba k ústavnímu soudu a mluví také o případné změně ústavy.

 

13:45 Na celý projev prezidenta Miloše Zemana, který pronesl v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře vládě Jiřího Rusnoka, se můžete podívat zde:

 

13:03 Rusnok domluvil. Poslanci si vyhlásili pauzu do 14:30 hodin.

 

12:57 Podívejte se na reakce Miroslava Kalouska, Karla Schwarzenberga a odborníků ve studiu Nova News k projevu Miloše Zemana ve Sněmovně.

 

 

12:47 Úřednická vláda by také ráda zcela zrušila sKarty, zvýšila v příštím rozpočtu množství peněz na aktivní politiku zaměstnanosti a zlepšila fungování úřadů práce. Boj s nezaměstnaností totiž Rusnok označil jako jednu z hlavních priorit.

 

12:40 Rusnok též zmínil například změny v oblasti dopravy. Chce si posvítit na výběr mýtného, zajištění splavnosti Labe, kamionovou dopravu a podporovat i liberalizaci dopravy na železnici. Peníze na investice by ale podle něj měly být vynakládány efektivně. Též se chce věnovat obnově země po povodních.

 

12:23 Důležitým cílem Rusnokovy vlády také je zlepšit konkurenceschopnost země. Pomoci má například lepší fungování zastupitelských úřadů, který by měly českým firmám pomoci prorazit na zahraničních trzích. Státní schodek však budou chtít udržet pod 3 procenty HDP.

 

12:17 Hlavní prioritou vlády Rusnokovy vlády má být veřejný zájem občanů a dobré mravy. Vláda se zaměří jen na akutní a naléhavá rozhodnutí. Zlepšit chce třeba čerpání evropských fondů.

 

12:13 Rusnok označil svou vládu za nepolitockou. Složená je podle něj z krizových manažerů.

 

12:10 Poslanci oficiálně zahájili bod jednání o vyslovení důvěry Rusnokově vládě. K řečnickému pultu míří premiér Jiří Rusnok, který seznámí poslance s programovým prohlášením vlády.

 

12:08 Miloš Zeman si také při projevu zažertoval na účet Miroslava Kalouska a řekl, že po příštích volbách pověří sestavením vlády "představitele" vítězné strany. Vyhnul se tak slovu "předsedu". Podívejte se.

 

12:04 Zeman také řekl, že kvůli vyšetřování kauzy Jany Nagyové, v nejbližší době v případě nevyslovení důvěry Rusnokově vládě nikoho druhým pokusem nepověří. Podívejte se, jak to zdůvodňoval směrem k bývalé koalici.

 

11:57 Karolína Peake v reakci na vystoupení prezidenta Miloče Zemana: Musím zásadně popřít, že by došlo k dohodě, že ve vládě Miroslavy Němcové obsadím ministerstvo vnitra nebo jiné ministerstvo. Žádná taková dohoda uzavřena nebyla. Nelpím na svém angažmá ani ve stínové ani případně nové vládě. Popravdě řečeno, za svou největší politickou chybu považuji návrat do vlády po mém neuvěřitelném odvolání z ministerstva obrany Petrem Nečasem. Jediným skutečným důvodem mého tehdejšího odvolání byl fakt, že jsem své personální kroky, tedy odvolání V. Picka, nekonzultovala s Janou Nagyovou. Své priority jako zákon o úřednících, registr smluv nebo přísnější pravidla pro financování politických stran mohu prosazovat z poslanecké lavice.“

 

11:50 Podívejte se, co o hlasování o důvěře řekl politolog Jan Herzmann ve speciálu NovaNews.

 

11:42 Poslanci zamítli výraznou většinou návrhy Petra Skokana (VV) na odročení hlasování o důvěře o 10 dní.

 

11:28 Zeman domluvil a Sněmovna má krátkou pauzu.

 

11:21 "Budete-li si na těch několik měsíců přát návrat oné smutné katastrofické Kalouskovy vlády, hlasujte proti vyslovení důvěry," řekl Zeman.

 

 

 

 

11:18 Zeman poděkoval poslaneckému klubu ČSSD za podporu vládě. Podle něj musela strana čelit útoku "pravicových novinářů".

 

11:16 Zeman řekl, že po volbách pověří sestavením vlády představitele vítězné strany. Vyhnul se tak slovu "předsedu". V případě vítězství ČSSD by tak jmenován vůbec nemusel být předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který s podporou vládě váhal.

 

11:14 Rusnokova vláda je podle Zemana výjimečná tím, že má podporu odborů i zaměstnavatelů Navíc je podle něj garantem boje proti korupci i v souvislosti s vyšetřováním kauzy Jany Nagyové.

 

11:12 Zeman se pustil také do řad bývalé koalice. "Ten, kdo tvrdí, že si prezident má nejdříve předjednat většinu v Poslanecké sněmovně, nezná Ústavu České republiky," řekl.

 

11:08 Zeman začal mluvit ve prospěch Rusnokovy vlády. "Je to vláda složená z nestranických odborníků. Udělala řadu prospěšných věcí jako zvýšení minimální mzdy, dohodu s kraji nebo dohodu mezi ministerstvem průmyslu a obchodu a ministerstvem zahraničí," řekl Zeman. Nelíbila se mu naopak situace, kterou vláda vyvolala v Národním divadle.

 

11:05 Prezident připomněl, že TOP 09 před prvním pokusem prohlašovala, že v případě jmenování úřednické vlády bude hlasovat pro rozpuštění Sněmovny.

 

11:01 Prezident řekl, že je přesvědčen, že v minulých třech letech nebyl faktickým premiérem Petr Nečas. Podle Zemana to totiž byl Miroslav Kalousek a pokud by jmenoval vládu vedenou Miroslavou Němcovou, nic by se nezměnilo.

 

10:54 Zeman připomněl, že je země v politické krizi. Připomněl policejní zásah a následnou demisi Nečasovy vlády i to, že vláda měla vůbec nejnižší důvěru občanů v historii.

 

10:52 Zeman dostal od Miroslavy Němcové slovo a míří k řečnickému pultu.

 

10:50 Prezident Miloš Zeman už dorazil do Poslanecké sněmovny. Schůze byla opět zahájena a prezident byl pozván do sálu.

 

10:45 Kvůli Skokanově návrhu je jednání přerušeno do 10:50.

 

10:41 Poslanec VV Petr Skokan napadá způsob svolání schůze. Poslanci podle něj nebyli řádně informováni o jejím svolání a navrhl odročení schůze.

 

10:35 Poslanci začínají navrhovat změny v programu dnešní schůze. Předseda poslanckého klubu ODS Marek Benda například navrhl, aby po hlasování o důvěře vládě byl zařazen bod, ve kterém Miroslava Němcová (ODS) informuje o většině v Poslanecké sněmovně ve vztahu k případné vládě na půdorysu bývalé koalice.

 

10:31 Během několika desítek minut by měl Sněmovnu navštívit i prezident Miloš Zeman. Očekává se, že přednese projev na podporu Rusnokovy vlády.

 

10:30 Jednání Sněmovny by mělo začít každou minutou. Nyní se ověřuje počet přítomných poslanců.

 

10:22 Rusnok nepochodil ani u dvou poslanců LEV 21. Oba jejich poslanci budou hlasovat proti důvěře.

 

10:21 Premiér Rusnok se snažil ještě před jednáním Sněmovny přesvědčit poslance stranu LIDEM, aby jeho vládu podpořili. Neuspěl.


Pokud Rusnokův kabinet důvěru nezíská, měl by podat demisi. Další kroky bude mít v rukou opět Zeman. Je možné, že úřednická vláda bude v demisi řídit zemi ještě i nějakou delší dobu dál.


Poslanci budou na schůzi, která dnes začíná, projednávat také dvě desítky zákonů. Patří k nim návrh na zrušení kontroverzní karty sociálních systémů a předloha, která přenese platbu daně z převodu nemovitosti z prodávajícího na kupujícího. Sněmovna bude schvalovat také kauce pro obchodování s tvrdým alkoholem a několik norem navazujících na změny v soukromém právu, hlavně nový občanský zákoník.


ČTĚTE TAKÉ:

Na kolik si ministři měsíčně přijdou? Přečtěte si!

tn.cz / mrk