Arcibiskup Dominik Duka převzal ve Vatikánu z rukou papeže palium

Pražský arcibisku Dominik Duka převzal na úterní mši ve vatikánské bazilice sv. Petra z rukou papeže Benedikta XVI. palium.

Palium je symbolem Dobrého Pastýře a Ukřižovaného Beránka a obléká ho pouze papež a arcibiskupové metropolité.

 

PSALI JSME:
Nový arcibiskup Duka navštívil Hrad, úřad převezme v dubnu

Arcibiskup Duka se ujal úřadu. Udělal gesto o katedrále sv. Víta

 

Je to pruh z bílé ovčí vlny s aplikacemi pěti černých hedvábných křížů. Vlna je získána ze dvou beránků, kterým papež žehná ve svátek sv. Anežky Římské 21. ledna. Symbolizují ztracenou ovečku, kterou se vydává hledat a zachraňuje Dobrý Pastýř, a zároveň Ukřižovaného Beránka, obětovaného za spásu lidstva. Palium vyjadřuje také jednotu s římskou církví. Může je oblékat pouze papež a arcibiskupové metropolité.

 

 

Tradice palia je doložena od 5. století. Původně jej oblékali všichni biskupové, zvyk, který se ve východních církvích zachoval dodnes. Jeho použití i forma se v historii trochu změnila, ale poselství zůstává jedno: Dobrý Pastýř nese na svých ramenou ztracenou ovečku. Pět křížů pak připomíná Kristovo utrpení.

 

PODÍVEJTE SE, CO ŘEKL DOMINIK DUKA O SVÉM ZVOLENÍ:

 

V římské církvi chovají beránky, kteří dají vlnu na palia, trapističtí mniši v opatství Tre Fontane. Ve svátek sv. Anežky jsou beránci přivedeni do baziliky sv. Anežky na Via Nomentana. Odtud potom do Vatikánu, kde je Svatý otec požehná. Benediktinky od sv. Cecilie pečují o beránky až do úterka Svatého týdne, kdy jsou ostříháni a sestry pak ručně upředou a ušijí palia. Vznikají tedy na Velikonoce, aby připomínaly Beránkovu oběť. V den svátku narození sv. Jana Křtitele, toho, který Krista poznal a vyslovil "Hle Beránek Boží", tedy 24. června, přinesou sestry od sv. Cecílie palia do Vatikánu. Tam jsou uloženy do schránky na hrobě apoštola Petra. O vigilii jeho svátku, večer 28. června jsou požehnány a na druhý den je svatý otec předá novým arcibiskupům metropolitům.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax