Armáda obnovila provoz 3 letadel CASA!

Letadlo CASA AČR
Zdroj: Mediafax

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek povolil od čtvrtka provoz tří letounů CASA. Mediafax o tom ve středu informovala mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

"Tři letouny mohou za přesně stanovených podmínek plnit přepravní a výcvikové úkoly ve prospěch Armády ČR. U čtvrtého letounu budou po přijatých bezpečnostních opatřeních nadále probíhat ve spolupráci se španělskými odborníky testovací lety, jejichž účelem je odstranění zjištěné závady na původním softwarovém vybavení avionického systému," upřesnila mluvčí.

Systém neprošel na konci března vojskovými zkouškami a náčelník generálního štábu Picek chtěl nápravu do konce dubna. To však dodavatel letadel, firma Omnipol, nesplnila a požádala o prodloužení termínu do 15. června 2011.

PODÍVEJTE SE TAKÉ:
Do Česka přiletělo nové dopravní letadlo Casa pro českou armádu


Letouny měly na začátku léta odletět do Afghánistánu, ale armáda musela odlet odložit.

Obrana koupila tři letouny CASA C-295M za tři miliardy korun, další kus vyměnila za pět nepotřebných L-159, do kterých musela investovat půl miliardy. Tříletý servis letounů vyjde na 700 milionů korun.

Kvůli tomu, že ministerstvo oslovilo pouze firmu EADS, prošetřuje nákup evropská komise. Generální štáb s nákupem nesouhlasil proto, že Casa není do misí příliš vhodná, vojáci by totiž spíš potřebovali letoun pro transport techniky a Casa je určená hlavně pro přepravu osob, uvedl dříve server Novinky.cz.

Mediafax