Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

prohloubení krize

Balvín je nekompetentní, pryč s ním, žádají Rusnoka šéfové baletu a činohry

Ministr kultury Jiří Balvín má na kahánku! Umělečtí šéfové baletu a činohry Národního divadla Petr Zuska a Michal Dočekal totiž v rezignaci požádali premiéra Jiřího Rusnoka, aby Balvína okamžitě odvolal.

Balvín nese odpovědnost za složitou situaci v Národním divadle, prohlásili Zuska a Dočekal v prohlášení, která má k dispozici ČTK. Požadují, aby resort kultury řídila silná erudovaná osobnost s prokazatelným zájmem a náležitou odpovědností k celé kulturní sféře.


Ministr Balvín nečekaně odvolal Jana Buriana minulý týden ve čtvrtek, přesně v den, kdy nastoupil do funkce ředitele ND. Tímto ukvapeným a nesmyslným rozhodnutím uštědřil Národnímu divadlu podle Zusky a Dočekala další tvrdou a zbytečnou ránu pod pás, podobně jako někteří z jeho předchůdců v nedávné minulosti. Do svých postů nenastoupilo také nové umělecké vedení opery a více než dvacítka umělců podala výpověď. Ohrožen je tak začátek nové sezony.
 


"I když na základě vaší iniciativy byl hned následujícího dne pan Burian jmenován zpět do funkce, těch 24 předchozích hodin se pro umělecké vedení a mnoho dalších významných osobností divadla stalo v pravém slova smyslu poslední kapkou," píší šéfové souborů Rusnokovi.


Podle nich bude obtížné složitou situaci uvést personálně a emočně do původního stavu. Jsou přesvědčeni, že taková míra nekompetence není slučitelná s funkcí ministra kultury, který je jedním z nejvyšších státních úředníků ČR.


"Jako její občané a jako umělci její první scény vás, pane premiére, žádáme, abyste pana Jiřího Balvína z tohoto místa okamžitě odvolal. Je nutné, aby resort kultury byl řízen silnou erudovanou osobností s prokazatelným zájmem a náležitou odpovědností. A to zdaleka nejen k Národnímu divadlu, ale k celé české umělecké a kulturní sféře vůbec," prohlásili Dočekal a Zuska, který rovněž na funkci rezignoval.


Podle nich je zřejmé, že celá tato kauza je dalším příkladem růstu neprofesionality a personální krize v naší společnosti.

zdg tn.cz / ČTK