Barviva mohou škodit dětem. SEZNAM VÝROBKŮ

Od úterý platí omezení Evropské komise přidávat do potravin některá umělá barviva, neboli takzvaná éčka.

Opatření má chránit zejména děti, některá éčka totiž mohou způsobit alergie a další zdravotní potíže. Celkem se jedná o stovky výrobků, zejména cukrovinek.

  

 
 
Opatření se týká látek E 102, E 104, E 110, E 122, E 124, E 129. Jde o žlutá a červená umělá barviva. "Podle některých studií mohou způsobovat alergie nebo hyperaktivitu u dětí,“ říká Ivo Šrámek ze zdravotního ústavu v Hradci Králové.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.
 
Výrobci potravin, která tato barviva obsahují, mají dvě možnosti, buď výše uvedené látky nahradí těmi přírodními, nebo musí u stovek výrobků změnit etikety.

"Výrobce vždy musí uvést kódy nebo názvy těch barviv, která použil s větou, že tato barviva mohou nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí. Takže, když například použije E 102 a E 104, bude na obale stát: E102, E104: mohou nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí,“ vysvětlila mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martina Šmídtová.
 
"Jedná se u nás o několik desítek výrobků, musíme to respektovat, tato éčka nahrazujeme přírodními barvivy, na ceně výrobků se to nepromítne,“ tvrdí mluvčí společnosti Orion.
 
"Musí tam být uvedeno, že obsahují  umělá barviva zřetelně a čitelně, ovšem už není určeno jak velkým písmem,“ upozorňuje Šrámek. Úředníci v Bruselu pouze napsali, že varování na obalu má být "čitelné a srozumitelné“.
 
Přestože nařízení Evropské komise začíná platit už zítra, pro potraviny vyrobené před tímto datem platí přechodné opatření. Obchodníci je tedy mohou bez problémů doprodat.
 
Odborníci vesměs rozhodnutí Evropské unie chválí, zároveň ale dodávají, pokud lidé i nadále budou nejen pamlsky, ale i ostatní výrobky s přemírou nezdravých éček kupovat, z trhu jen tak nezmizí.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

s přispěním Filipa Pultara TN.cz