Soudní spor o píseň

Bauhaus musí Svěrákovi zaplatit 200 tisíc za použití písně "Dej cihlu k cihle"

Zdeněk Svěrák
Zdroj: Mediafax
Režisér, herec a textař Zdeněk Svěrák

Společnost Bauhaus musí zaplatit Zdeňku Svěrákovi odškodné 200 tisíc za zneužití úryvku jeho písně. Použil ho v reklamně na míchačku stavebních hmot.

Nejvyšší soud odmítl dovolání společnosti Bauhaus, které obecné soudy přikázaly zaplatit Zdeňku Svěrákovi odškodné 200 tisíc korun kvůli neoprávněnému reklamnímu užití úryvku textu jeho písně Dej cihlu k cihle. Soud rozhodl v neveřejném jednání, verdikt v úterý zpřístupnil v databázi rozhodnutí.
 

Anketa

Připadá vám odškodné 200 tisíc hodně?

Hlasovalo 198 lidí.
Podle Nejvyššího soudu společnost Bauhaus zneužila v reklamě slova písně Dej cihlu k cihle a poškodila tak autorská práva Zdeňka Svěráka. Řetězec Bauhaus se měl podle brněnského krajského a olomouckého vrchního soudu Svěrákovi omluvit a zaplatit mu jako zadostiučinění 200 tisíc korun jako odškodné.
 

Podle žalobce Bauhaus využil část textu písně Dej cihlu k cihle k podpoře prodeje míchačky stavebních hmot a na 211 reklamních plochách uvedl v září 2004 slogan "upeč...třeba zeď". Svěrákův text pak zní: "upeč třeba chleba, postav třeba zeď".
 

ČTĚTE TAKÉ:
VOYO přináší kompletní filmografii Jana Svěráka!

 

Krajský soud v Brně rozhodl a Vrchní soud v Olomouci již před časem potvrdily, že společnost Bauhaus musí zaplatit Zdeňku Svěrákovi částku 200 tisíc korun a současně uveřejnit na vlastní náklad v celostátním denním periodiku omluvu ve znění: “Omluva. Na velkoplošné venkovní tiskové reklamě naší společnosti jsme k podpoře prodeje míchačky stavebních hmot v měsíci září 2004 užili slovní spojení „Upeč … … třeba zeď“.
 

Tímto jednáním jsme neoprávněně změnili a užili část verše textu písně „Dej cihlu k cihle“, který zní „Upeč třeba chleba, postav třeba zeď“. Panu Zdeňku Svěrákovi, autoru textu písně „Dej cihlu k cihle“ se omlouváme. Bauhaus, k.s.“.
 

Advokáti Bauhausu se tedy v dovolání k Nejvyššímu soudu marně snažili argumentovat, že smysl i dopad užitého spojení je zcela bez souvislostí a naprosto odlišný od znění písně a významu jejího textu.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

cob tn.cz / Mediafax