hádky v Národním

Bizarní spor: Kemra rozdělili od Hrušínského kvůli Havlovi!

Národní divadlo kvůli bustě Václava Havla přesunulo dvě jiné busty herců Josefa Kemra a Rudolfa Hrušínského. Ačkoli jsou to už zhruba čtyři roky, teď Jan Hrušínský, hercův syn, vyvolal skandál. A žádá, aby se busty zase stěhovaly zpátky.

Josef Kemr, Rudolf Hrušínský a Václav Havel se možná v nebi docela dobře baví. Čím? Válkou o to, kde mají jejich busty v Národním divadle stát. Už před devatenácti lety postavili v Národním divadle busty Kemra a Hrušínského vedle sebe a naproti bustě T. G. Masaryka.

 

Jenže když v roce 2011 do Národního divadla přibyla ještě busta prezidenta Václava Havla, náhle se kolem Masaryka nedostávalo místa. A přitom bylo jasné i logické, že Václav Havel musí být někde poblíž T. G. M.. Vedení divadla proto tehdy "hlavu" Josefa Kemra přemístilo na první galerii mezi další busty činoherců. Kemr tak stojí vedle Jaroslava Marvana, Karla Högera, Borise Rösnera či třeba Radovana Lukavského.

 

A Rudolf Hrušínský? Ten se přemístil jen z rohu na roh, ale v zásadě zůstal na místě, tedy v předsálí u hlavního foyeru na 1. balkoně Národního divadla a nedaleko od prezidenta Masaryka i proti Havlovi. To vše se odehrálo už v roce 2011, ale "skandál" vypukl až teď. Snaží se ho vyvolat hercův syn Jan Hrušínský, který si až teď všiml divadelních škatulat.

 

Jan Hrušínský proto poslal řediteli Národního divadla Janu Burianovi otevřený dopis. Stěžuje si v něm, že přesun busty Josefa Kemra je necitlivý, protože Hrušínského s ním pojilo silné přátelství. "Byli nejen vynikající a dodnes národem milovaní herci, ale i celoživotní divadelní kolegové a přátelé. Tento fakt je i neodborné veřejnosti dostatečně znám a z tohoto důvodu byly jejich busty umístěny tak, aby zde oba zůstali společně i po smrti,“ píše se v dopise.

 

Celý spor má ale ještě jiné pozadí. Jan Hrušínský, který je ředitelem Divadla Na Jezerce, v dopise řediteli Národního divadla naznačuje, že se s bustami nehýbalo jen tak. Dává to do souvislosti s vyhazovem pro svou ženu Miluši Šplechtovou. Ta je herečkou činohry ND, ale její současný šéf s ní v souboru už nepočítá. Hrušínský to považuje za persekuci své rodiny a přirovnal to k praktikám komunistů: "Perzekuce za názory rodinných příslušníků jsme, pane Buriane, před Listopadem zažívali velmi často."

 

Hrušínský v dopise žádá o návrat bust na svá místa, ale divadlo mu patrně nevyhoví. Nepravidelně se však prý rozmisťováním a stěhováním bust zabývá tzv. Bustová komise.

tn.cz / David Garkisch