odmítají se vystěhovat

Boj o ghetto pokračuje! Romové v něm zůstali a slibují, že ho uklidí

Romové z ulice Přednádraží
Zdroj: TV Nova
Romové z ulice Přednádraží

Romové z ulice Přednádraží v Ostravě stále trvají na své a odmítají se vystěhovat. Opravují závady a snaží se přesvědčit stavební úřad, aby domy nezboural.

O půlnoci se majitel domů přišel přesvědčit, zda jsou prázdné a vyzval Romy, aby odešli, že vypršela lhůta pro odstěhování. "Oni ale nemají kam jít, proto řekli, že neodejdou. Dohodli se s majitelem, že co nejvíce závad odstraní a pak on zítra půjde na stavební úřad a na státní stavební dozor. Tam podá zprávu, co je opravené a co je ještě potřeba, a vyzve stavební úřad k nápravě," upřesnil předseda občanského sdružení Vzájemné soužití Kumar Vishwanatan.


Dodal, že obyvatelé domů stále zpochybňují výrok stavebního úřadu. Podle něj domy nejsou všechny v havarijním stavu a vystěhování kvůli špatnému stavu domů je jen záminka například pro vybudování průmyslové zóny.


Zabednili okna, odstraňují závady


Obyvatelé v sobotu zabednili dolní okna dřevěnými deskami, které oživí dětské malby. V neděli nechají za své prostředky přivézt cisternu s pitnou vodou, objednají kontejner pro vyklízení sklepů, ze kterých se kvůli nefungující kanalizaci stala žumpa v kombinaci se skládkou odpadu. Také sbírají cihly, aby mohli provést některé stavební úpravy. Poté umístí na jednotlivé domy tabulky se seznamem, které závady kdo odstranil a které ještě je nutné odstranit.


"Romský podnikatel jim darem k tomu dal 15 pytlů malty. Nyní se budou zazdívat přístupy k balkónům, které jsou podle úřadu v nevyhovujícím stavu, dále se dezinfekčním vápnem budou malovat zdi a také se zazdí sklepní okna, vytvoří se tam jen větrací otvory," doplnil Vishwanathan. Podle něj nelze nyní se sklepy nic jiného dělat, protože kvůli nefunkční kanalizaci je z nich žumpa.


V deseti domech, kde předtím bydlelo zhruba 40 rodin, což je asi celkem 200 až 300 lidí, jich tam zůstávají dvě desítky, což je asi stovka lidí.

 

 

 Zdraví a životu nebezpečno
 
 
Stavební úřad prověřil stav 10 domů v lokalitě ulice Přednádraží v Ostravě. Vzhledem k tomu, že technický stav budov a hygienické podmínky ohrožují zdraví a životy nájemníků, nařídil v pátek jejich vyklizení. Zástupci stavebního úřadu ještě týž den oznámili vlastníkovi domů a všem lidem, kteří se v domech zdržují, aby nejpozději do jednoho dne od ústního vyhlášení objekty vyklidili. Příští týden provede stavební úřad kontrolní prohlídku, zda bylo vyklizení provedeno a případně začne činit kroky k vykonání daného rozhodnutí.
 
 
Při kontrolách objektů úředníci shledali vážné nedostatky spočívající v hrubém poškození nosných konstrukcí, stropů či balkónů, poškozené jsou komíny a střechy, vnitřní rozvody elektroinstalace nejsou schopné bezpečného provozu, je zde zavlhlé zdivo vlivem nefunkčních vnitřních rozvodů kanalizace.
 
 

 

"Od tohoto pátku jsme měli nahlášenu jedinou událost, a to mělo být strhávání plechové krytiny, ale hlídka na místě nikoho nezastihla. Naši strážníci jsou v lokalitě od odpojení vody stabilně celý týden a situaci monitorujeme," uvedla mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Zychová.


 
"Zatím nebyl důvod zasahovat, věc je v rovině občansko-právní. Pouze jsme přijali oznámení šestatřicetiletého muže kvůli podezření na protiprávní obývaní daných domů. Oznamovatele jsme vyzvali k doplnění dalších podrobností, avšak dosud tak neučinil," doplnila mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

tn.cz / mediafax / anš