Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Bojí se, že si z Mexika přivezla prasečí chřipku. Doktoři nevědí, co s ní

Systém preventivních opatření proti prasečí chřipce v praxi selhává. Ukazuje to případ Zdeny z Karlových Varů.

Nejistota, obavy a vztek. Takové pocity má pětatřicetiletá Zdena z Karlových Varů, matka pětileté holčičky. Lékaři jí totiž zatím nedokázali potvrdit nebo vyvrátit doměnku, že se v Mexiku mohla nakazit prasečí chřipkou.

Zdena se z mexického Cancúnu vrátila minulý týden. Poté, co začala kašlat a smrkat, si zašla k lékaři.

Poslechněte si na videu, jak popisují podmínky v Cancúnu další turisté. Podle nich úřady o nákaze nijak neinformují.Vyvrácení nejhorších obav z nemoci se ale žena ani po několika dnech obíhání lékařů a hygieniků nedočkala.

Z ordinace obvodního lékaře žena putovala na radu doktora do hygienické stanice. Prý není žádná ordinace praktického lékaře na testování prasečí chřipky připravena.

Z hygienické stanice paní Zdenu poslali do karlovarské nemocnice. Ani v její klinické laboratoři jí ale odběry krve neprovedli a řekli jí, aby odjela do zhruba devadesát kilometrů vzdálené plzeňské fakultní nemocnice.

"Tam jsem nejela, na to mi bylo moc bídně," dodala k tomu paní Zdena.

Podel hlavního hygienika Michaela Víta se Zdena cesty do Plzně nevyhne, protože žena musí na kliniku infekčních nemocí.Zdena má proto zatím jen jednu jistotu. Nákaza není příliš pravděpodobná, protože do Cancúnu zatím prasečí chřipka, která řádí v Mexico City a na hranicích Mexika a Texasu, nedorazila.

V Praze se objevila další tři podezření na prasečí chřipku. 

hav s přispěním Františka Nyklase TN.cz