Bojujte proti AIDS! Nechte se otestovat

Jen v České republice je hlášeno více jak 1600 nemocných lidí, z nichž u 350 lidí je potvrzeno onemocnění AIDS, neskončete v této nelibé statistice!

Od začátku roku do konce října bylo v Česku zaznamenáno 127 případů HIV infekce, informoval novináře ve středu Vratislav Němeček z Národní referenční laboratoře pro AIDS.

 

Na poklesu počtu HIV infekce se podílí zejména snižování výskytu u žen, ale i heterosexuálních mužů. Nižší výskyt zaznamenali odborníci i ve skupinách lidí, kteří se nakazili homosexuálním nebo bisexuálním stykem.

 

Na bezpečný sex a jiné sexuální problémy se ptejte sexuologa Luďka Daneše na webu doma.cz dnes od 20:00. Otázky můžete pokládat už nyní ZDE!

 

 

Důležité je na nemoc přijít včas - nebude se dále šířit a nakažený se může okamžitě začít léčit. Doba, kdy se z viru HIV rozvine AIDS, je na tomto faktu přímo úměrná.

 

U nově infikovaných pacientů již tradičně převažují muži nad ženami.

 

Zatímco u mužů se jedná o 115 případů, u žen je to pouhých 12 nákaz. Průměrný věk nakažených mužů činí 35 let a věkové rozpětí nakažených dosahuje od 17 do 63 let, u žen je průměrný věk 33,8 roku a věkové rozpětí 20 až 60 let.

 

 

Dominantním způsobem přenosu stále zůstává pohlavní styk, přičemž tři čtvrtiny nákaz bylo zjištěno u mužů majících sex s muži.

 

 

Statistiky Státní zdravotní ústav zveřejnil jeden den před Světovým dnem boje proti AIDS. Ten každoročně připadá na 1. prosince.

 

 

 

Každý rok onemocní více jak tři stovky lidí touto nevyléčitelnou chorobou. Cesta je tvrdá, nemocní si prochází obrovskou diskriminací a těžkými příznaky. Přitom stačí tak málo, a mohlo být vše jinak.


 

Testy pomocí odběru krve

 

Krevní testy patří mezi nejdůvěryhodnější způsob testování na HIV virus. Píchli jste se o jehlu? Zajděte si na odběr krve! Výsledek ovšem nezjistíte okamžitě, ale musíte počkat dva až tři měsíce. Takovou dobu trvá přenos HIV do krve, dřív to bohužel není možné. Testy většinou bývají bezplatné, ale jen v tom případě, že nebudou anonymní. Pokud si nepřejete, aby vaše pojišťovna věděla, že jste se nechali testovat, připlatíte si několik stovek navíc.

 

Vyšel vám pozitivní test? Nepropadejte panice, občas se může stát chyba. U všech lidí, kteří se onemocnění obávají, je důležitý až druhý test. Během té doby se však chovejte, jako byste nakažení byli. Přeci nechcete ohrozit jiné. Za žádnou cenu se nenechávejte „testovat“ na transfúzních stanicích. Je sice pravda, že se každá krev přísně testuje, ale nikdy nevíte. Raději si připlatit pár stovek, než někomu jinému zničit život.


 

Domácí test na HIV onemocnění

 

Bojíte se výsledku a raději byste chtěli mít jistotu v klidu doma? Nyní to již také jde. V lékárně existují domácí testy, které jsou prý na 99,99% přesné. Stačí k tomu jedna kapička krve, kterou smícháte v lahvičce se sérem a chvíli počkáte. Následně obsah této lahvičky, plus navíc dvou dalších, vlijete na testovací proužek, který vám do minuty odkryje výsledek. Pokud vám i nyní vyšel test pozitivně, zajděte si na krevní test. Před testováním berte v potaz, že se protilátky v krvi objeví minimálně po 4 týdnech, ale je stejně lepší počkat i déle.

 

Jaký je rozdíl mezi HIV a AIDS?

 

HIV je virus, který je prokazatelný v krvi, ale většinou nevyvolává žádné příznaky. Důsledkem pozitivního výskytu HIV v krvi se rozvine AIDS, což je choroba, která vzniká z důvodu přítomnosti HIV. Většina nemocných lidí umírá na celkový kolaps imunitního systému. Střední doba mezi nákazou HIV virusem a propuknutím AIDS bývá kolem deseti let u dospělého člověka. U dětí se pak doba zkracuje na dva až tři roky.

 

 

Jak se virus přenáší?

 

Mezi nejčastější způsoby přenosu patří pohlavní styk a to jak pohlavní, anální, tak i orální. Přitom je největší pravděpodobnost nákazy při análním styku a nejmenší při orálním. Zejména proto, je nejvíce nakažených mezi homosexuálními muži, ale nakazit se může i lesbický pár. Dalším obrovským rizikem je přenos krví, který se většinou provede často používanou jehlou. Nejohroženější skupinou jsou narkomané a lidé žijící v zaostalých zemích, kde se používá jedna jehla několikrát. Mezi méně časté přenosy se také počítá přenos z matky na dítě, tetování, piercing a trasfúze. U posledně jmenovaného přenosu se riziko výrazně zmenšilo, protože se každá krev přísně testuje.

 

Reklamní kampaně bojují proti AIDS čím dál výrazněji:

 

 

 

Jak se chránit?

 

Chcete zabránit přenosu viru HIV? Nejjednodušší je počestné chování. Nebudete promiskuitní, ani nebudete často střídat partnery. Při každém pohlavním styku použijete kondom. Dejte si pozor na jehly, které se také mohou volně povalovat v parcích a ochraňte i své děti. Poučte je, že se takové věci nesmí za žádnou cenu dotknout.

tej/Mediafax