Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Bratři Bártovi prý získali tituly JUDr. podvodem. Opsali rigorózní práce

Matěj Bárta, Vít Bárta
Zdroj: Mediafax
Metěj Bárta a Vít Bárta

Vít a Matěj Bártovi se oba pyšní právnickým titulem. Jenže bratři ho prý získali podvodem, protože jako rigorźní práce odevzdali opsaná skripta svého profesora Jiřího Strause. Tvrdí to týdeník Reflex a státnímu zastupitelství pro Prahu 5 oznámil podezření z korupce.

Bývalý šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta odsouzený za uplácení i jeho bratr Matěj Bárta, spolumajitel nechvalně proslulé bezpečnostní agentury ABL (dnes Mark2 Corporation), obvinění Reflexu odmítají.
 

Bratři své tituly získali na bratislavské Akadémii Policejného zboru Slovenskej republiky v letech 2003 a 2006. Tématem jejich rigorózních prací byla trasologie a biomechanika, přičemž jim je oponoval uznávaný kriminalista Jiří Straus přezdívaný matematik zločinu, který se proslavil i ve světě tím, že dokáže usvědčit zločince podle chůze.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Další průšvih ABL: Bártova firma měla odposlechy hovorů lobisty Janouška s exprimátorem Bémem

Straus v posudcích obě práce vychválil, místo aby upozornil, že se v nich několikastránkové pasáže shodují s částmi jeho vlastních skript. Deset stránek textu je navíc v obou pracích zcela identických.
 

Bártovi i Straus styl Ctrl C, Ctrl V hájí tím, že prý bratři s kriminalistou vědecky spolupracovali. "Podíleli se na výzkumu. A ti, co se na něm podílejí, mohou jeho výsledky používat. To, co tvoříme, je nás všech. To považuji za seriózní. I obrázky byly kolektivní práce," vysvětlil Reflexu Straus. "Po tomhle rozhovoru si ale říkám, že mě asi měli lépe ocitovat... Asi jsem byl až příliš velkorysý," dodal.
 

A Bártovi? "Absolutně nerozumím, o jaké podezření z korupce se má jednat. Profesor Straus je největší odborník v dané oblasti, a je tedy logické, že jsem čerpal i z jeho díla,“ hájí se Matěj Bárta a Vít mu sekunduje: "Pokud je některá pasáž mé rigorózní práce podobná textu pana profesora, je to proto, že jsem se na jeho odborných pracích spolupodílel.“ Jak se mohl spolupodílet na skriptech z roku 1996, kdy mu bylo 23 let, ovšem vít Bárta nevysvětlil.
 

hel TN.cz