Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.9. 2013 15:04
co řekl?

Kmotr Rittig čtyři hodiny vypovídal na policii v kauze Nagyová

Ivo Rittig je ochoten vypovídat
Zdroj: ČTK

Lobbista Ivo Rittig strávil čtyři hodiny na policii, vypovídal jako svědek v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové. K tomu, co policistům řekl, se ovšem nechtěl vyjádřit.

Policie ve středu vyslechla lobbistu Iva Rittiga jako svědka v kauze Jany Nagyové, exšéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS). Výslech trval přes čtyři hodiny. Rittig, kterého policie podezírá z účasti ve zločinecké skupině složené z podnikatelů a lobbistů.
 

"Pan Rittig podal svědeckou výpověď tak, jak slíbil. A to je vše, co vám k tomu můžu sdělit," uvedl při odchodu z výslechu Rittigův advokát Vlastimil Rampula, což je bývalý vrchní státní zástupce.
 

Podnikatel, který žije v Monaku a který kvůli výpovědi přijel do Prahy, se dostavil na služebnu Na Perštýně krátce před 9. hodinou. S novináři ani před výslechem, ani po výslech nekomunikoval. Policie jej zatím bez obvinění podezírá společně s dalšími lidmi z korupce při veřejných zakázkách a praní špinavých peněz.
 

K policejní budově dopoledne přijel v doprovodu své advokátky Karolíny Babákové. Chvíli před nimi dorazil pěšky druhý Rittigův advokát, bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula.
 


Rittiga zmiňuje policejní usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze Nagyové, která se týká údajného podplacení tří exposlanců ODS výměnou za složení mandátu a zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování zaměstnanců úřadu vlády a manželky Nečase.
 

Zásah Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v polovině června vyústil v obvinění osmi lidí ve dvou kauzách kolem Nagyové - údajné politické korupce a neoprávněného sledování. Nejvyšší státní zastupitelství ale koncem července stíhání exposlanců kvůli verdiktu Nejvyššího soudu zrušilo.

 

 

Kriminalisté se podle usnesení dostali k oběma případům na základě prověřování podezření na údajnou zločineckou skupinu složenou z podnikatelů a lobbistů. Kromě Rittigova jména se v policejních dokumentech objevují jména lobbisty Romana Janouška nebo Tomáše Hrdličky. Detektivové se ale zajímali také o to, zda tyto lidi nekryl bývalý náměstek Vrchního státního zastupitelství v Praze Libor Grygárek.
 

V příštím týdnu chce policie vyslechnout také samotnou Nagyovou a současného šéfa vojenské tajné služby Rostislava Pilce.

 

ČTĚTE TAKÉ:

KOMPLETNÍ MAPA: Kde v Evropě nejvíce kvete korupce? Víme, jak jsou na tom Češi!

 

tn.cz / ČTK
Reklama