Kauza Bureš

NOVÁ FAKTA: Bývalý agent StB, který u soudu hájil Babiše, údajně lhal

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK
Téma:

Bývalý důstojník StB Andrej Kuľha se v lednu u bratislavského soudu zastal Andreje Babiše. Deník SME nyní přišel s detaily ze spisu, které naznačují, že zřejmě nemluvil pravdu.

Kuľha u soudu řekl, že Babiš s StB vědomě nespolupracoval. Spis Bauer, který v roce 1980 založila tajná policie na obchodního náměstka Petrimexu Dušana Slezáka, ale toto tvrzení nabourává.

 

Tento spis měl podle deníku SME na starosti právě Andrej Kuľha a v roce 1988 se v tomto dokumentu objevila zmínka o tajném spolupracovníkovi Burešovi, což bylo krycí jméno Andreje Babiše, který tehdy pracoval v Petrimexu. StB chtěla Slezáka ve stejném roce získat ke spolupráci, ale nejdřív ho měla v plánu prověřit.

 

"Previerka kandidáta bola a je vykonávaná prostredníctvom agentúrnej siete v PZO Petrimex, a to TS Bureš, TS Mráz, TS Bystrický a TS Horáček," napsal v září 1988 do spisu Kuľha. Nově zveřejněné datum je u soudu zásadní. V lednu totiž Kuľha uvedl, že tento spis osobně uložil do archivu už v roce 1987. Nové detaily ze složky Bauer ale naznačují, že s Burešem nadále spolupracoval.

 

 

 

Andrej Babiš spolupráci s StB opakovaně odmítá. Pouze uvedl, že za komunismu jako pracovník československého podniku zahraničního obchodu přišel do kontaktu s příslušníky StB. Soud se tímto případem bude  zabývat opět v dubnu.

Související témata:
pet TN.cz