Propouštěno bude prý více lidí

ČD Cargo příští rok propustí až čtyři tisíce lidí, tvrdí odboráři

Průvodčí
Zdroj: Mediafax
Průvodčí - Ilustrační foto

Až čtyři tisíce zaměstnanců přijde v příštím roce o práci ve státním dopravním podniku ČD Cargo, řekl předseda Svazu odborářů služeb a dopravy (SOSaD) Jaromír Dušek s tím, že pokud nyní představitelé společnosti hovoří o 2500 výpovědích, je to jen první chystaný krok.

"Zároveň by ČD Cargo mělo podle dostupných informací prodat k sešrotování více než pět tisíc vagonů. Já o tom sice vážně pochybuji, ale toto číslo již několikrát zaznělo a existuje. V minulosti se však o tomto kroku hovořilo opakovaně a nikdy se sešrotování nedocílilo," řekl předseda Dušek. Odboráři se bojí, aby nebyly vagony použity na provozování nákladní dopravy konkurencí.


Spolu s chystaným propouštěním a snižováním počtu vagonů se dá také předpokládat, že se sníží i počet lokomotiv. "Přesto nyní nemohu potvrdit přesný počet strojů, kterých by se to mělo týkat," doplnil šéf odborářů.


Za současnou špatnou kondicí ČD Cargo stojí především neodborný management firmy dosazený do jejího vedení politickými strukturami. "To samé se bohužel týká i mateřské společnosti ČD Cargo, tedy Českých drah. Celý vývoj nakonec stát připraví o desítky miliard v majetku nebo v nákladech na nezaměstnané. Přitom v minulosti nákladní doprava vykazovala každoroční zisky v objemu dvou až tří miliard korun, které bylo možné využít na financování ztrátové osobní přepravy," připomněl Dušek.V personální oblasti na nejvyšších postech podle něho stát naprosto selhal, čímž přivodil zkázu ČD Carga.

 

 

ČD Cargo patří s ročním objemem přepravy zboží přibližně 86 milionů tun mezi pět největších železničních dopravců v EU, který poskytuje služby zákazníkům na přibližně 1100 místech České republiky a prostřednictvím dceřiných společností i po celé Evropě. K zajištění provozu nákladních vlaků má ČD Cargo k dispozici více než 900 lokomotiv a 25 tisíc vozů různých druhů a řad.

tn.cz / mediafax / kos