250 nakažených

V Česku se šíří epidemie spalniček. Jak je poznáte?

Ústeckým krajem se už čtyři měsíce šíří epidemie spalniček. Za tu dobu se nakazilo už přes 250 lidí, přestože ročně se v republice objeví jen okolo deseti případů. Přečtěte si, jaké jsou typické příznaky spalniček.

Spalničky postihují většinou děti ve věku kolem 4 až 5 let. Nicméně jimi mohou onemocnět i starší děti, mladiství nebo i dospělí. Spalničky samy o sobě nejsou příliš nebezpečné, závažné problémy však mohou nastat při kombinaci s jiným onemocněním.
 

Nemoc je totiž často komplikovaná záněty středního ucha, mozkových blan (encefalitidu) nebo zápalem plic. Pokud je nemoc zkombinovaná s encefalitidou až třetina nemocných umře, další třetina si nese trvalé postižení v podobě obrny, snížení intelektu nebo poruchy smyslů.
 

Příznaky onemocnění spalničkami se začnou projevovat až po 10 dnech od nakažení.
 

 

Příznaky:
• zvýšená teplota (stoupá na 38 až 39 °C)
• zánět spojivek a zarudlé oči
• kožní vyrážka (začíná na patře, za ušima a na obličeji, odkud se šíří dále)
• zvýšené slzení a časté smrkání
• suchý kašel
• světloplachost

 

 

Prevencí proti spalničkám je plošná vakcinace, která je povinná. Poprvé se očkují děti v 15. měsíci života ve dvou dávkách (druhá dávka 6 měsíců po první).
 


Spalničky se léčí pomocí léků, kterými se snižuje teplota podobně jako u chřipky. Pokud teplota neklesá, používají se zábaly a omývání. Je třeba také dohlédnout na dostatečný přísun tekutin. Většina nemocných se uzdraví během 10 až 14 dní a po uzdravení má člověk doživotní imunitu vůči tomuto onemocnění.

Související témata:
TN.cz