Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Čeká nás 30 let mrazů a povodní. Pak se hodně oteplí

Mráz
Zdroj: Oficiální zdroj
V následujících třiceti letech vědci očekávají chladnější zimy, kdy se teploty budou pohybovat hluboko pod bodem mrazu, a časté povodně.

Budoucích třicet let bude ve znamení chladu a povodní.

V následujících třiceti letech vědci očekávají chladnější zimy, kdy se teploty budou pohybovat hluboko pod bodem mrazu, a časté povodně. Za dvacet až třicet let nastane opačná změna, počasí se výrazně oteplí. Uvedl to ve čtvrtek ředitel geologického ústavu Akademie věd Václav Cílek.

 

Anketa

Věříte odborníkům, že nás čeká 30 chladných let?


Hlasovalo 2887 lidí. (Muži: 2885 | Ženy: 2)
Klima na Zemi neovlivňují pouze v poslední době diskutované skleníkové plyny, ale také Slunce, které ohřívá světové oceány, a cirkulace vody v nich. Právě cyklické jevy v atmosféře způsobené prouděním a změnami teploty vodní masy v oceánech by mohly podle Cílka stát za letošní studenou a na sníh bohatou zimou.

 

"Nyní nastane chladná fáze atlantské a pacifické oscilace či obou oscilací najednou. Ty způsobují chlad. Za třicet let se to změní, po roce 2035 tak můžeme očekávat poměrně velký nárůst oteplování," řekl Cílek.


Teploty na celém světě stoupají

 

Experti Akademie věd potvrdili skutečnost, že teploty na celém světě stoupají. "Jsme v hodně teplém světě, kdy působí protichůdný studený mechanismus. Výsledkem tohoto vztahu je kolísání teplot," uvedl Cílek.

 

Politický "boj o globální oteplování"

 

Vědci upozornili také na nešvar politických špiček, které přicházejí s nerealistickými cíli, jak s globálním oteplováním bojovat. "Je nutné, aby se téma globálního oteplování vrátilo na úroveň vědy," podotkl Jan Pretel z Českého hydrometeorologického ústavu s tím, že politici téma vědců do značné míry ukradli a navíc mnohdy vědecká tvrzení zpochybňují.

 

O globální oteplování jednaly loni v prosinci tisíce delegátů ze 105 zemí v Kodani. Více na VIDEU.

Ředitel geologického ústavu Akademie věd ČR Cílek v této souvislosti přichází s několika řešeními. "První je zákon o státní službě, který by řekl, že náměstci na ministerstvech nejsou politická funkce. Tím by se zajistila určitá dlouhodobá kontinuita ministerstvech," uvedl Cílek a doplnil, že pak by to chtělo spolupráci na úrovní ministerstva životního prostředí, zemědělství a průmyslu.

 

To však považuje v současné chvíli za utopické. "Největší globální dopady bych čekal ani ne tak v teplotách, jako v potravinovém řetězci," doplnil Cílek na závěr.

gib tn.cz / Mediafax