Češi chtějí biozeleninu přímo od farmářů, ti nestíhají

Češi si oblíbili nakupování biozeleniny přímo od farmářů. Překvapivě se však na každého zájemce nedostane.

Je to proto, že ekologické farmy, které pěstují zeleninu bez použití chemických postřiků a umělých hnojiv, nedokážou uspokojit současnou poptávku, uvedl Jan Valeška ze sdružení Pro-Bio Liga.

PSALI JSME:

Farmářské trhy získávájí čím dál větší popularitu
 

Přestože je biozeleniny v obchodech dost, čeští ekofarmáři zapojení do projektu takzvaného bedýnkového systému nedokáží uspokojit všechny zájemce o své produkty. Kritický nedostatek pěstitelů používající ekologické postupy je například v okolí hlavního města. S poptávkou přesahující nabídku se však potýkají ekologičtí pěstitelé ve všech krajích.
 

Problémem je přístup českých farmářů. Valeška upozorňuje, že na rozdíl od svých kolegů ze západní Evropy jsou čeští zemědělci konzervativní a nechtějí riskovat. "Přitom přímá distribuce spotřebitelům může zemědělcům v těžké době jen pomoci. Navíc mají lidé o takto přímo dodávanou zeleninu velký zájem," poznamenal.
 

Bedýnkový systém, který je běžný v západní Evropě, je v Česku teprve na začátku. V praxi to vypadá tak, že si zájemce o biozeleninu předplatí například na čtvrt roku dopředu část úrody zemědělce a ten mu pak dodává své produkty bez prostředníka. Farmář má z prodeje větší zisk, než kdyby zeleninu prodával přes obchodní řetězec, a lidem se na stůl dostane naprosto čerstvá zelenina.
 

Do bedýnkového systému se přitom lidé zapojují s vědomím, že pokud bude úroda nižší, ponesou riziko menších zásilek. Farmáři tak získají stálé odběratele, finanční prostředky předem na úhradu osiva, jistotu úhrady produkce a méně práce s vyřizováním objednávek. Každý týden totiž odběratelé dostanou stejnou bedýnku toho, co se ekofarmám podařilo vypěstovat.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax