Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ANKETA COUVÁNÍ JE OŘÍŠEK

Češi neumí couvat s vozíkem? Mělo by to být v autoškole povinné? HLASUJTE

Dvě vážné dopravní nehody aut s přívěsným vozíkem, které se za poslední dobu staly ve východních Čechách, rozvířily debatu. Diskutuje se o tom, jestli by se do autoškol neměly vrátit povinné jízdy v autech s vlekem. Ty byly kvůli evropské směrnici v roce 2000 zrušeny. O tom, že mnozí řidiči jízdu s vozíkem nezvládají, ví i ministerstvo dopravy a chce to napravit v nově připravovaném zákonu.

Anketa

Měla by být jízda s vozíkem v autoškole povinná?

Hlasovalo 192 lidí.
Vysoká rychlost – to byla s největší pravděpodobností hlavní příčina tragické nehody, která se stala před pár dny u Rudoltic na Lanškrounsku. 33letý řidič dostal smyk – přívěsný vozík za autem pak smetl protijedoucího cyklistu – ten na místě zemřel. "Pokud nemá řidič s vozíkem žádné zkušenosti, tak je to nebezpečné," říká majitel autoškoly Aleš Hruška.

 

Do roku 2000 byly jízdy s vozíkem v autoškole povinné. O rok později je ale zrušila evropská směrnice. Přívěsný vlek do 750 kilogramů si tak může za automobil připojit kdokoliv, kdo vlastní řidičský průkaz skupiny B. "Jízda s vozíkem je jiná v tom, že vozík nekopíruje jízdní dráhu auta. A pokud je ten vozík naložen, tak samozřejmě se prodlužuje brzdná dráha vozidla," vypočítává odlišnosti majitel autoškoly.

 

 

Samostatnou kapitolou je pak couvání s vozíkem. Na odstavném parkovišti jsme ho připojili za auto řidičky Anety Bystrianské. Mezi dva kbelíky nezacouvala ani na desátý pokus – naopak hned při tom prvním si vozíkem poškodila nárazník. "Já bych nikde nezacouvala, já mám problém s autem, natož s vozíkem. Takže určitě nějaký hodiny přidat," říká řidička Aneta Bystrianská.

 

"V rámci nového autoškolského zákona, který se připravuje, bychom chtěli tuto otázku znova otevřít s tím, že by těch výcvikových hodin mělo být pět," slibuje mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Jenže než začne nový zákon platit, mohou - podle ministerských úředníků - uplynout ještě minimálně tři až čtyři roky.

Jakub Bystrzycki tn.cz / hru