Průzkum: Podle Čechů jsou Romové hluční kriminálníci

Romské osady na Slovensku-6
Zdroj: Jindřich Kodíček
ilustrační foto

Česká společnost si Romy obecně spojuje s kriminalitou, znečišťováním okolního prostředí, zneužíváním dávek a hlučností.

Téměř polovina negativně smýšlejících Čechů (46 procent) se nebála své odsouzení formulovat velmi negativně. To znamená, že v dotazníku zvolila možnost, že nejlepší by bylo - pokud by to bylo možné - Romy vystěhovat za hranice státu.

 

"Určitě bych to ale nedefinoval tak, že 46 procent lidí je pro vystěhování Romů. Kdyby tato možnost v dotazníku nebyla a lidé by ji měli navrhovat přímo, výsledky by dopadly jinak. Otázka nezněla: "Chcete vystěhovat Romy," varoval před zkreslením ředitel STEM Jan Hartl. Možnost vystěhování tvořila pouze škálu v dotazníku, na jejím opačném konci stojí možnost, že by lidé Roma přijali do rodiny.

 

ČTĚTE TAKÉ:

PRŮZKUM: Nové mešity v Česku? Většina Čechů to odmítá

 

Výzkum, který probíhal na rozsáhlé skupině 2056 respondentů, také ukázal, že v Česku má velký potenciál pro svůj růst pravicový extremismus. Až osm procent lidí je ochotno volit politickou stranu, která prosazuje rázná řešení založená na extremismu, a šest procent z této skupiny je ochotno stranu podpořit nejen volebním hlasem, ale i aktivní podporou. Tedy například účastní na mítinku, pochodu nebo roznášením letáků.

 

Potenciální příznivci extremistických idejí se rekrutují zejména mezi muži s nižším vzděláním, špatným postavením ve společnosti a frustrací vůči společnosti. Důležité také je, že velká část z nich vychází z vlastních negativních zkušeností. Ochota k aktivní podpoře se projevuje více u mužů mezi 15 až 29 lety.

 

"Dobrou zprávou z průzkumu ale je, že se v Česku nedaří neonacismu. Tato ideologie zde podhoubí nemá," řekl ministr vnitra Radek John (VV). Dodal ale, že výsledky průzkumu pro něj byly šokující.

 

"Nečekal jsem, že odsuzování Romů bude tak prostoupeno celou společností. Ukazuje to na skrytý problém, a pokud se s ním nebude nic dělat, hrozí nové nepokoje zaměřené proti Romům, jako byly ty v Janově před dvěma lety," řekl John.

 

Podle něj tak nad výsledky musí proběhnout celospolečenská debata a sami Romové by se měli dozvědět, jaké názory mezi Čechy vzbuzují. "Je tedy potřeba pracovat uvnitř romských komunit, což není samozřejmě úkolem pouze ministerstva vnitra, ale dalších organizací - neziskovek, ministerstva práce a sociálních věcí," řekl ministr.

 

Úlohu policie potažmo ministerstva vidí John v tom, že bude důsledně vyšetřovat všcechny prohrešky proti zákonům a měřit všem stejným metrem. "Ne že by se tak nedělo již nyní, policie má ovšem problém tuto svou práci prodat," řekl ministr.

 

"Na jedné straně policie nemůže říkat, že něco spáchal Rom. Na stranu druhou ale stojí proti předsudku, že Romové páchají trestnou činnost ve velkých objemech. Kdyby se ale zveřejnily statistiky, ukázalo by se, že je to daleko menší problém," dodal.

 

Také o tom by měla proběhnout celospolečenská debata a úkolem ministerstva je ji zveřejněním výzkumu rozpoutat. "Já výsledky předložím i vládě, a to zcela veřejně. Věřím, že dříve by se postupovalo ve vyhrazeném režimu," podotkl John.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax