Češi = TLOUŠTÍCI, většinu trápí špeky. KALKULAČKA obezity

Obezitou nebo nadváhou trpí 55 procent Čechů. S nadbytečnými kily bojují lidé především na venkově, uvádí v úterý zveřejněný průzkum Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

S nadváhou se potýká 34 procent lidí, obezita trápí 21 procent české populace, uvedl Jan Lajka z agentury STEM/MARK, která průzkum pro VZP udělala.

Při určování obezity používají experti tzv. Body Mass Index (BMI), jehož hodnota se vypočítá podle vzorce: váha v kilogramech dělená výškou v metrech na druhou. Za obézní se považují lidé, u kterých tímto výpočtem dojde k hodnotě 30 a více.


Spočítejte si váš index BMI ZDE!

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.U lidí, jejichž BMI dosáhne hodnoty 25, hovoří lékaři o nadváze. Pro normální tělesnou hmotnost je charakteristické BMI pohybující se v rozmezí mezi 18,5 a 24,9, nižší hodnoty už se považují za podváhu.

ČTĚTE TAKÉ:

Dobrá zpráva! Z piva se nepřibírá

Získejte za 14 dní užší pas o 5 centimetrů


S nadváhou či obezitou se spojuje celá řada zdravotních komplikací. Kromě nádorových onemocnění, ke kterým bývají lidé s nadbytečnými kilogramy náchylnější, sužují tuto skupinu lidí velmi často také závažné metabolické a oběhové choroby, jako jsou například ischemická choroba srdeční, infarkt, ateroskleróza, cukrovka druhého typu či dna.

Obezita nejčastěji sužuje obyvatele vesnic, kde jejich podíl dosahuje více než čtvrtiny (26 procent). Nadváha dominuje v malých městech do dvou tisíc obyvatel.

Nejvíce lidí s podváhou sociologové naopak evidují ve velkých městech.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax